Zlatá koruna, Římov, Záluží a zpět

Typ: Cyklo trasa Vzdálenost: 42.8 km Obtížnost: Snadná Převýšení: 234 m Hodnocení: 40/5

České Budějovice a okolí, Česká Republika

Zlatá koruna, Římov, Záluží a zpět

Jak k parkovišti? Klikněte si na kolonku parkoviště, poté na bod v mapě a potvrdíte tlačítkem OK. Pokud chcete najít trasu, jak se dostat na parkoviště, kliknete na ''Jak se tam dostanu''. Zvolíte svůj výchozí bod a načtou se vám varianty, jak se k parkovišti dostanete. 

 Vyhledat ubytování v okolí

Z nádraží se dejte k hlavní silnici. Na hlavní silnici odbočte doprava a po hlavní silnici sjeďte na rozcestí Zlatá Koruna, na tomto rozcestí pokračujte rovně a prohlédněte si klášter Zlatá Koruna. Po prohlídce se vraťte na hlavní silnici a pokračujte k řece, za kterou odbočte doleva. 

 

 

Podél řeky dojedete za necelých 700 m k „Rozcestí v lese", kde odbočíte doprava. Tady vás čeká velmi nepříjemné, strmé a půl kilometru dlouhé stoupání. Na konci stoupání projedete kolem kaštanu až do vesničky Štěkře.

Na křižovatce ve Štěkřích odbočíte doprava. Následné 2 km se držte po stejné cestě, až dojedete k místu, kde se silnice kříží s hlavní silnicí I. třídy. Zde s opatrností přejděte rovně a pokračujte po silnici III. třídy jako tomu bylo doposud. Minete osadu Sklář a dojedete až do 1,5 km vzdálené vsi Černice.

V Černicích minete rozcestník a pokračujete rovně. Za chvilku dojedete k malebnému kostelíku, u kterého zahněte doleva. V křižovatce na konci vesničky pokračujte rovně. V dálce vidíte značku určující konec vsi.

 

Další vesničkou, kterou projedete je necelé 2 km vzdálené Mojné. Mojné projedete z vašeho pohledu po levém břehu rybníčka. Znovu přejděte hlavní silnici I. třídy a za 200 m na rozcestí ve tvaru Y se dejte doprava.

Na tomto úseku se po kilometru rozloučíte s asfaltovou cestou a budete pokračovat po polní cestě. Po ní pojedete zhruba 700 metrů. V Skřidlech se povrch cesty změní znovu na asfaltový. U kapličky na rozcestí ve Skřídlech se dejte vlevo. Na konci vesnice znovu končí asfaltový povrch, dál pokračujete po zpevněné polní cestě. Zanedlouho u silážní jámy odbočíte doprava k železničnímu přejezdu. Za ním si pohlídejte v zahrádkářské kolonii odbočku doleva. Po projetí kolonie po velmi špatné a rozbité cestě se dostanete k rozcestí, na kterém se držte vpravo.

Přejděte další velmi frekventovanou silnici I. třídy a na následném rozcestí zahněte doprava. Tady se rozjeďte z kopce, protože vás čeká stoupání až k autobusovému nádraží ve Velešíně. Minete ho rovně a za kostelem odbočíte doleva. Mírným sjezdem dojedete k rozcestí ve tvaru Y, kde se držte vlevo a na následném rozcestí Y také vlevo. Za chvíli se vám asfaltová cesta změní na polní. Po ní dojedete až k trojúhelníkovému rozcestí. Na tomto rozcestí se vydejte doprava do lesa.

Lesem se po necelých 700 m dostanete k rozcestníku „Velešín (u kamenné věže)". Zde se dáte nejdříve doprava ke kamenné věži, kam dojedete podle turistických značek na stromech. Na tomto místě si můžete prohlédnout základy kamenné věže i vodní nádrž Římov. Po prohlídce se vrátíte stejnou cestou zpět na rozcestí „Velešín (u kamenné věže)" a vydáte se dolů směrem na Římov. Je zde úzká cesta, proto si dejte pozor na projíždějící automobily. Dojeďte až na rozcestí ve tvaru T, na kterém se dáte doprava a po hlavní silnici dojedete až k rozcestníku „Horní Římov". Tento rozcestník jenom minete a nevadí, pokud ho nezaregistrujete, protože se držíte stále po hlavní silnici. Klesáním dojedete až ke kostelu v Římově.

Na náměstíčku v Římově odbočíte z hlavní silnice doleva a ulicí K Loučení se dostanete na rozcestí s osmihrannou kapličkou Loučení Ježíše s pannou Marii. Za kaplí pokračujte rovně a hned doprava.Zde se napojíte na trasu č. 1198. Mírným sjezdem, ve kterém vás přibrzdí vyvýšený zpomalovací pruh, se dostanete mezi domky. Zde odbočte doleva a při výjezdu z osady se silnice stane polní cestou. Pokračujte stoupáním okolo rybníka. Cesta vás zavede do lesa (že jedete správně vám napoví žlutá cedulka 1198). V následném rozcestí v lese se držíte rovně značení. Za rozcestím následuje krátký, ale nebezpečný sjezd až k lávce přes potok. Za lávkou je to již jenom kousek k rozcestí s kapličkou. U ní se dáte doprava a napojíte na asfaltku.

Nikam neodbočujte, dokud vás cesta nedovede k rozcestí v Plavnici. Na tomto rozcestí odbočte doleva a táhlým stoupáním se dostanete až k trati. Plavnická ulice vás dovede až na náměstí s rybníkem, kde odbočíte doleva. Po hlavní komunikaci se dostanete k podjezdu pod hlavní silnicí, za kterým odbočíte druhou odbočkou vlevo na Rančice a Opalice. Zde se napojíte na velmi dobře značenou cyklotrasu č. 7 (dríve č. 12), která vás dovede zpět do Zlaté Koruny. Projedete vesničkou Rančice, za níž vás čeká krátký a prudší sjezd s následným proti kopcem do vesničky Opalice. V těchto místech si dejte pozor na protijedoucí automobily.

V Opalicích se na rozcestí ve tvaru Y dejte doleva směrem na Radostice, kde odbočíte doprava na Čertyni. V Čertyni dojedete na rozcestí ve tvaru T, kde odbočíte doleva na Záluží. Tam na návsi odbočíte doprava a po 200 m u lípy odbočíte opět doprava k pomníku amerického pilota a dále ke keltskému hradišti. Poté se stejnou cestou vrátíte zpět do Záluží a odbočíte doprava.

V nedalekých Štěkřích se na konci vsi, ještě před cedulí Štěkře, dáte doprava. Na tomto místě chybí značka cyklotrasy č. 7 (dříve č.12). Za Štěkřemi minete rovně rozcestí u kaštanu a ještě před vjezdem do lesa vás informační tabule upozorní na velmi nebezpečný sjezd. U řeky Vltavy odbočte vlevo a po chvilce se dostanete k mostu, který vede do Zlaté Koruny. Na návsi odbočte doprava podél úřadu ke klášteru. Po prohlídce kláštera se buď vrátíte přes řeku na parkoviště, nebo pokračujete nahoru k vlakovému nádraží. 

 

Link na vlakové spojení

 
 
 

 • Nádraží Zlatá Koruna

 • Klášter Zlatá Koruna

 • Parkoviště u řeky pod Zlatou Korunou

 • Kostelík v Černicích

 • Základy Kamenné věže

 • Nebezpečný sjezd

 • Pomník sestřeleného amerického pilota

 • Hradiště Záluží

Poznámka: Kliknutím na ikonku Vám bude zobrazena trasa.

 • Parkoviště u řeky pod Zlatou Korunou Parkoviště u řeky pod Zlatou Korunou

  Pokud jste na okruh přijeli autem zaparkujte na místním parkovišti u řeky. Od parkoviště pokračujte podél a po proudu řeky.

  Otevřeno: Vstupné:
  Parkoviště u řeky pod Zlatou Korunou Parkoviště u řeky pod Zlatou Korunou
TOPlist
Neustále přidáváme trasy