Stezka Krále Šumavy

Typ: Pěší trasa Vzdálenost: 28.0 km Obtížnost: Hardcore Převýšení: 407 m Hodnocení: 80/5

Výlety Šumava, Česká Republika

Stezka Krále Šumavy

Pořádáme akci, na které vás provedeme stezkou Krále Šumavy. Termíny a více informací zde: "Po stopách Krále Šumavy".

 

Jak k parkovišti? Klikněte si na kolonku PARKOVIŠTĚ, poté na bod v mapě a potvrďte tlačítkem OK. Pokud chcete najít trasu, jak se dostat na parkoviště, klikněte na ''Jak se tam dostanu''. Zvolíte svůj výchozí bod a načtou se vám varianty, jak se k parkovišti dostanete. Stezka Krále Šumavy prochází skoro pod okny těchto ubytovacích kapacit. Vybrali jsme je pro dostatečně velkou kapacitu, parkoviště, autobusovou zastávku a zázemí. Hosté hodnotí tyto penziony kladně.

Tento popis a trasa v mapě vede místy jedné z převaděčských tras Krále Šumavy. Na některých místech dnes neprojdete. Chcete-li projít trasu značenými a přístupnými stezkami, klikněte nad textem na záložku "body zájmu". Ukáží se vám fotografie s popisem a dalšími důležitými informacemi.

 
 
 

Tato nebezpečná dlouhá a náročná cesta za svobodou začínala na rozcestí U Sloupů, kde bývala restaurace, u které se emigranti scházeli s převaděčem Kiliánem Nowotným, zvaným Král Šumavy. Trasa vedla starou cestou okolo kasáren jižním směrem. Dále pokračovala doprava podél bývalých kasáren. Panelová cesta se zde rozdvojuje. Král Šumavy se s emigranty většinou vydal pravou odbočkou a pokračoval po vrstevnici pod Jilmovou a Kamennou horou. Někdy zvolil levou cestu a pokračoval okolo Volyňky a železniční tratě. Obě cesty se potkají nedaleko Medvědího potoka (rozc. V Lovčím). Cesta za svobodou vedla po modré okolo Brložského jezírka. Dále přes rozc. V Srnčím sedlo již po žluté V Srnčím rozcestí a dále Pod Kamennou. Na kraji lesa pokračuje trasa vlevo na neznačenou cestu.

TIP: Životní román o převaděči Královi Šumavy: Návrat Krále Šumavy - Román o Josefu Hasilovi

Zhruba po kilometru se cesta stáčí ostře vpravo směr Šindlov. Jste v místech, kde přecházel převaděč po náspu přes Chalupskou slať (pod soutokem Studeného a Vydřího potoka). Dnes tímto místem neprojdete z důvodu zákazu vstupu. Emigranti pokračovali okolo Janské hory směr Františkov. Asi po třech kilomtrech se cesta stáčí ostře vlevo k hlavní silnici Borová Lada - Kvilda. Památník z místa kde byl postřelen Král Šumavy je kousek za můstkem přes Teplou Vltavu u lesa. Po Stolovém hřbetu došli k silnici Kvilda - Bučina. Tu přešli rovně a pokračovali ke Stráži. Z ostrého kopce sešli na rozcestí Na Strážní stezce. Zde se vydali vlevo k jezírku Reschbachklause.

 
 
 

Franz Kilián Nowotny nebo také sekáč, Dlouhý Hans: 1.12.1905-12.3.1977:  Již před válkou si přivydělával pašováním zboží. Za války sloužil u Wermachtu. Po válce byl zverbován americku tajnou službou CIC a vrátil se k tomu co velmi dobře uměl. Jako krytí v Německu mu posloužil obchod se dřevem. 

Co se stalo v květnu 1950. SNB již věděla o trase kudy z Vimperka převáděl Kilán a jeho komplic Grabmüler emigranty ke státní hranici a nazvala ji "kanál 54". Příslušníci STB si vytipovali místo odkud budou převaděči dobře vidět a čekali na svou chvíli. Čekali na skále, která je nedaleko památníčku za hlavní silnicí. Tato skála se jmenuje Pivní hrnec. Osudného dne v květnu 1950 se vraceli Kilán a jeho komplic Grabmüler z Německa a jako úkol dostali převést další dva agenty na území Československa. Šlo o Bohuslava Beneše a Rudolfa Veselého. Když vyšli agenti z lesa na paseku začala ostrá střelba. Kilián Nowotny byl v přestřelce zraněn, ostatní se dali na útěk. Král Šumavy si zachránil kůži tím, že předstíral vážně zraněného a strážníci ho nechali ležet na místě. Vydali se za ostatními uprchlíky, které nakonec dostali a uvěznili na dlouhá léta. Král Šumavy se dostal vážně zraněn zpět do Německa, kde ho před vykrvácením zachránila hlídka amerických vojáků...

 

 

 • Parkoviště u Kamenné hory

 • Rozcestí v lese

 • Bunkr lehkého opevnění

 • Pod Klínem

 • V Srnčím - rozcestí

 • Pod Kamennou - rozcestí

 • U závory

 • Turistické značení na jeřabině

 • Kaplička Šindlov

 • Šindlov - rozcestí a parkoviště

 • Pod Zvěřínem - rozcestí a autobusová zastávka

 • Svinná Lada a Chalupské jezírko

 • Parkoviště a zastávka Svinná Lada

 • Pivní hrnec

 • Památník převaděčům

 • Nouzové nocoviště Bučina - mimo trasu

 • Bučina - mimo trasu

 • Rozcestí ve tvaru T

 • Pod Stráží

 • Na Strážní stezce

 • Vodní nádrž Reschbach

Poznámka: Kliknutím na ikonku Vám bude zobrazena trasa.

 • Parkoviště u Kamenné hory Parkoviště u Kamenné hory

  Nabídka Last Minute zájezdů na Šumavu

  Upozornění. Trasa Krále Šumavy začíná u bývalých kasáren U Sloupů. My vás navedeme na trasu kousek dále po vyznačených a volně přístupných stezkách. Trasa v mapě a popis v záložce "popis trasy" jsou autentické s trasou Krále Šumavy. Popis zde vede přístupnými a značenými cestami a obchází nepřístupné úseky. 

  Malá rada na začátek. Zvětšete si mapu tlačítkem pod mapou. Myší si mapu přibližte a kurzorem najeďte na slzičku. Chvilku počkejete až se vám načte název vybraného bodu. Pak klikněte na slzičku, okamžitě srolujete na vybraný bod (taková naše vychytávka). Neopomeňte vpravo postranní banner "související trasy". Najdete výlety z okolí nebo s podobnou tématikou.

  Z parkoviště se vydáte okolo závory do lesa. Ujdete po asfaltce 600 metrů a dojdete k rozcestí bohyně lovu Diany. 

  Jak k parkovišti? Klikněte si na kolonku PARKOVIŠTĚ, poté na bod v mapě a potvrďte tlačítkem OK. Pokud chcete najít trasu, jak se dostat na parkoviště, klikněte na ''Jak se tam dostanu''. Zvolíte svůj výchozí bod a načtou se vám varianty, jak se k parkovišti dostanete. 

  Otevřeno: Vstupné:
TOPlist
Neustále přidáváme trasy