Srní, Hauswaldská kaple, Klostermannův most

Typ: Pěší trasa Vzdálenost: 15.8 km Obtížnost: Střední Převýšení: 157 m Hodnocení: 60/5

Výlety Šumava, Česká Republika

Srní, Hauswaldská kaple, Klostermannův most

Parkoviště v Srní najdete u benzínové pumpy na výpadovce směr Sušice. Z parkoviště se vydejte vlevo a u informačního střediska pokračujte rovně směrem na Staré Srní. U Starého Srní odbočte doleva k nádherně opraveným chaloupkám a penzionům. Pohodovou procházkou dojdete až do lesa a mírným stoupáním pokračujte vždy vpravo k ''Odbočce ke kapli''.

 

 

Fotky a zajímavosti naleznete v ''Bodech zájmu''.

Přejděte přes Vchynicko-Tetovský plavební kanál a stoupáním dojděte ke 400 metrů vzdálené kapli. Jste zároveň na NS okolo Kostelního vrchu. Pokud chcete od kaple pokračovat lepší cestou, vraťte se ke kanálu, odbočte doprava a na Hakešické cestě jste opět na trase. My jsme od kaple pokračovali stoupáním podél dřevěného korýtka naučnou stezkou Okolo Kostelního vrchu. Cestou uvidíte studánku a několik cedulek s úryvky od spisovatele Karla Klostermanna. 

Na vrcholu stoupání se stezka zúží a půjdete chvilku po rovině. V klesání budete mít v cestě několik překážek v podobě padlých stromů. V lese se držte vlevo lepší cestou až do chvíle, kdy zhlédnete cestu a kanál, v tomto okažimu odbočte doprava a přejděte přes kamenný mostík na pěknou cestu. V tento okamžik půjfete po NS Vchynickotetovský kanál (proti proudu). Za kanálem odbočte doprava a na nedaleké Hakešické cestě vlevo. Zde se napojujete na zelené turistické značení.

Příští tři kilometry půjdete mírným stoupáním okolo plavebního kanálu k rozcestí ''Plavební kanál'', zde se napojíte na asfaltovou komunikaci a odbočíte doleva. Minete rozcestí ''Rokyta'' a na rozcestí ''Schätzův les'' odbočte doprava (na mapy.cz jsou tyto dvě rozcestí zaneseny v mapě opačně), od tohoto rozcestí se držte červeného turistického značení.

Ani ne po sto metrech odbočíte doleva do lesa. Lesem sejdete k hlavní silnici, kde odbočte doprava k nedalekému mostu. Na tomto krátkém úseku dbejte zvýšené opatrnosti. Z mostu se při pohledu proti proudu říčky Vydry (cca. 50 metrů) můžete podívat na tzv. obří hrnec, jedná se o veliký kámen, ve kterém staletími vymlela voda, štěrk a kamení obrovskou díru. 

Za mostem odbočte doleva (NS Povydří) a pokračujte po proudu ke Klostermannovu mostu. Přejděte přes most na druhý břeh říčky Vydry a napojte se na žluté turistické značení. Nelekněte se cedulky ''konec stezky'' a pokračujte 600 metrů strmým stoupáním. Stoupání vám zpříjemní kořeny stromů, které zde vytvořily schody. Na vrcholu stoupání projdete okolo chaloupek až k rozcestí ve tvaru Y. Na tomto rozcestí jsme si cestu trochu zkrátili a odbočili jsme vpravo. Chcete-li vidět Horní hrádky odbočte doleva a po žlutém značení se napojíte zpět na trasu.

Na dalším rozcestí ve tvaru T odbočte doprava na asfaltku (ti co přijdou od Horních hrádek, pokračují rovně). Půjdete malý kosek po Klostermannovo stezce, ze které přejdete na NS Vlčí výběh. V lese u parkoviště pro invalidy si můžete vybrat. Buďto půjdete doleva a projdete Vlčí stezku a nebo pokračujete rovně. V obou případech dojdete do nedalekého Srní. Půjdete-li rovně tak za velmi hezkou chaloupkou odbočte v lese doprava na pěšinku, které vás dovede k hlavní silnici.

Na hlavní silnici odbočte doprava a se zvýšenou opatrností pokračujte kilometrovým stoupáním do Srní. U kostela odbočte doprava zpět k parkovišti.

 

 • Parkoviště u benzínové pumpy

 • Srní

 • Hauswaldská kaple

 • Vodník na Vchynicko-Tetovském kanálu

 • Vchynicko - Tetovský plavební kanál

 • Antýgl most, soutok Vydry a Hamerského potoka

 • Klostermannův most

 • Naučná stezka Vlčí výběh

 • Kostel Srní

Poznámka: Kliknutím na ikonku Vám bude zobrazena trasa.

 • Parkoviště u benzínové pumpy Parkoviště u benzínové pumpy

  Výchozím bodem tohoto výletu je placené parkoviště u benzínové pumpy. Parkoviště se nachází na výpadovce ze Srní směrem na Sušici. Cena parkovného je 70 kč / den.

  Otevřeno: Vstupné:
  Parkoviště u benzínové pumpy Parkoviště u benzínové pumpy Parkoviště u benzínové pumpy
 • Parkoviště a autobusová zastávka Antýgl Parkoviště a autobusová zastávka Antýgl

  Výchozím bodem tohoto výletu je parkoviště a autobusová zastávka Antýgl.

  Vyhledat ubytování

  Otevřeno: Vstupné:
  Parkoviště a autobusová zastávka Antýgl Parkoviště a autobusová zastávka Antýgl Parkoviště a autobusová zastávka Antýgl
TOPlist
Neustále přidáváme trasy