Špičácké sedlo, vodopád Bílá strž, vrch Ostrý

Typ: Pěší trasa Vzdálenost: 24.0 km Obtížnost: Těžká Převýšení: 362 m Hodnocení: 80/5

Výlety Šumava, Česká Republika

Špičácké sedlo, vodopád Bílá strž, vrch Ostrý

Jak k parkovišti? Klikněte si na kolonku parkoviště, poté na bod v mapě a potvrdíte tlačítkem OK. Pokud chcete najít trasu, jak se dostat na parkoviště, kliknete na ''Jak se tam dostanu''. Zvolíte svůj výchozí bod a načtou se vám varianty, jak se k parkovišti dostanete. 

 

Fotky a zajímavosti naleznete v ''Bodech zájmu''. 

 
 
 

Auto zaparkujte na Špičáckém sedle za 100 Kč/den. V místním bufetu se můžete celkem slušně občerstvit. Doporučujeme pití s sebou, protože mezi výchozím a konečným bodem trasy není jiná možnost občerstvení. Příjemné jsou zejména první 4 km, kde se mírným stoupáním dostanete na Černé jezero. 350 m od parkoviště se dostanete k rozcestí ve tvaru Y a zde odbočíte doprava. Cestou k jezeru lemují stezku skalky a uvidíte i studánku. Jste-li dostatečně pokocháni nádherou Černého jezera, vydáte se dále k vodopádu Bíla strž. Až k rozcestí Stateček je asfaltová komunikace, ve velmi dobrém stavu.

Za Černým jezerem se na rozcestí dáte vpravo a po červené značce dojdete k vodopádu Bílá strž. Od vodopádu pokračujete dále a asi po 200 m se dáte doleva. Pokud se spletete a půjdete doprava, vše zachráníte na rozcestí Pod Statečkem, kde si svoji chybu odpracujete stoupáním na Stateček.

Na rozcestí Stateček se vyplatí dojít pěšinkou 100 m na vyhlídku do vnitrozemí. Nevadí-li vám ještě jedno krátké prodloužení, vydejte se po červené značce na Oslí studánku. Najdete ji o něco dál, než vám říká informační cedulka.

Po návratu na Stateček se vydáte po modré značce až na Ostrý. Nebojte i nám se závěrečné stoupání zdálo o něco delší, je to nářez! Ve stoupání sejdete z cesty doleva na pěšinku.Od tohoto místa stoupání graduje až k vrcholu.Téměř pokaždé, když vyrazíte na nevšední šumavské zajímavosti, končíte výlet slovy „To bylo nejkrásnější místo, kde jsme byli". O vrcholu Ostrý to platí na druhou. Kdo toho má málo, může ještě navštívit nepříliš vzdálený Klein Osser. Silami už šetřit nemusíte, protože zpět jdete tou samou cestou. Na Statečku odbočte až druhou odbočkou doprava po červené značce. Pokud byste odbočili už tou první odbočkou, čekalo by vás přes 2 km náročné stoupání.Víme z vlastní zkušenosti...

Cesta zpět je až na stoupání okolo Bílé strže velmi příjemnou odměnou. Jdete přes rozcestí - Pod Ostrým, Stateček, Bílá strž, Černé jezero a parkoviště.

 

 • Parkoviště Špičácké sedlo

 • Černé jezero

 • Vodopád Bílá strž

 • Stateček

 • Oslí studánka

 • Vrch Ostrý

Poznámka: Kliknutím na ikonku Vám bude zobrazena trasa.

 • Parkoviště Špičácké sedlo Parkoviště Špičácké sedlo

  Výchozím bodem trasy je parkoviště Špičácké sedlo.

  Otevřeno: Vstupné:
  Parkoviště Špičácké sedlo Parkoviště Špičácké sedlo Parkoviště Špičácké sedlo Parkoviště Špičácké sedlo Parkoviště Špičácké sedlo Parkoviště Špičácké sedlo
TOPlist
Neustále přidáváme trasy