Skalní město - Toulovcovy Maštale z Boru u Skutče

Typ: Pěší trasa Vzdálenost: 5.4 km Obtížnost: Těžká Převýšení: 88 m Hodnocení: 100/5

Svitavsko, Česká Republika

Skalní město - Toulovcovy Maštale z Boru u Skutče

Výlet začíná na parkovišti v obci Bor u Skutče. Parkoviště se nachází vedle autobusové zastávky. 

 
 
 

Od parkoviště se vydejte po zeleném turistickém značení okolo obecního úřadu. Zhruba za 300 metrů odbočte doprava. Pokračujte stále po zeleném značení a dojtete ke sklaní věži Petrovna. Za Petrovnou půjdete doleva podél potoka Voletín. Přes potok najdete další skalní útvary. Tento potok a později potok Novohradka budete muset překonávat skákáním přes kameny nebo přelejzáním po kládách. 

Následně pokračujte vpravo stále po zeleném značení a po levé straně uvidíte skalní útvar Tribuna. Na rozcestí Za Borky pokračujte rovně stále po zeleném značení směrem k Hrnčířově skále. U Hrníčově skály odbočte doleva a napojte se na červenou turistickou značku směr Toulcovy maštale (pozn.: odbočíte-li na tomto rozcestí vpravo, půjdete směrem na 1,2 km vzdálené Městské maštale.

 

Od Hrníčovi skály je to kousek k malému skalnímu bludišti Toulovcovy Maštale. Bludiště má popsané místnosti, takže navštívíte předsíň, kuchyň, ložnici a další zajímavé pojmenování daných útvarů.

Pokud jdete s malými dětmi doporučujeme se vrátit zpět stejnou cestou. Jenom ještě můžete navštívit Dudychovu jeskyni, která se nachází za skálou Tribuna vpravo.

Pro ostatní trasa vede dále po červeném turistickém značení k několika pramenům a studnkám. První vydatný pramen, na který narazíte se jmenuje Džberka. Turisté považují vodu za pitnou, takže si myslíme, že ani vám nic neudělá. 

Dále pokračujte na rozcestí Pod Džberkou, kde odbočte doprava stále po červeném značení. Za zhruba 250 metrů budete moci odbočit doleva ke studánce Setonova. Tato studánka v létě zásobuje vodou nedaleký skoutský tábor.

Poté se stále držte červeného značení, minete dva rozcestníky a na třetím odbočíte doleva. Půjdete okolo hospody Na Verandě U Toulovce a čekají vás poslední dvě zajímavosti - Mojžíšova studánka a Dudychova Jeskyně.

Nedaleko turistické stezky najdete Mojžíšův pramen, který vyvěrá ze skály. Od studánky vás za necelý půl kilomtr čeká Dudychova jeskyně. Ti hubenější a zdatnější se můžou zkusit protáhnout úzkou, upravenou průvrou mezi skalami.

Trasa pokračuje po červeném značení, kde na vás čeká ještě jedno velmi strmé stoupání. Za mokrého počasí jsme měli co dělat, abychom se vyškrábali nahoru :-). Dále vás červená turistická značka dovede zpět k parkovišti.

Itinerář

 1. Parkoviště Bor u Skutče (0 km od startu) - Pokračujte okolo obecního úřadu po zeleném značení.
 2. Odbočka na lesní cestu (0,3 km od startu) - Odbočte doprava směrem do lesíka po zeleném značení.
 3. Skalní věž Petrovna (0,5 km od startu) - Obejdete skalní věž Petrovna
 4. Za Borky (1,3 km od startu) - Na rozcestníku pokračujte rovně, stále po zeleném značení. 
 5. Hrnčířova skála (1,8 km od startu) - Odbočte doleva a napojte se na červené turistické značení.
 6. Toulovcovy Maštale (1,9 km od startu) - Po prohlédnutí malého skalního města pokračujte po červeném značení směrem ke studánce Džberka.
 7. Pramen Džberka (2,3 km od startu) - Pokračujte po červeném značení.
 8. Pod Džberkou (2,7 km od startu) - Stále pokračujte po červeném turistickém značení.
 9. Studánka Setonova (3,0 km od startu) - Studánka se nachází nedaleko od stezky. Dále se vydejte směr Vranice
 10. Vranice (3,2 km od startu) - Pokračujte po červeném značení k Mojžíšův pramen.
 11. Mojžíšův pramen (4,7 km od startu) - Od pramene pokračujte k Dudychově jeskyni.
 12. Dudychova jeskyně (5,2 km od startu) - Za jeskyní vás červené turistické značení dovede zpět k parkovišti.
 

 

 • Parkoviště Bor u Skutče

 • Skalní věž Petrovna

 • Za Borky

 • Přechod přes potok Novohradka

 • Hrnčířova skála

 • Toulovcovy Maštale

 • Studánka Džberka

 • Dudychova jeskyně

Rady a tipy

Výlet vám zabere celý den, proto doporučujeme vyrazit již dopoledne. Určitě nedoporučujeme jít tuto trasu za mokrého počasí, některé úseky jsou velmi strmé a hrozí uklouznutí - My jsme šli za mokrého terénu a místy jsme se plazili po čtyřech :-).

 

 

TOPlist
Neustále přidáváme trasy