Prášily z Nové Hůrky

Typ: Cyklo trasa Vzdálenost: 23.5 km Obtížnost: Těžká Převýšení: 380 m Hodnocení: 80/5

Výlety Šumava, Česká Republika

Prášily z Nové Hůrky

Jak k parkovišti? Klikněte si na kolonku parkoviště, poté na bod v mapě a potvrdíte tlačítkem OK. Pokud chcete najít trasu, jak se dostat na parkoviště, kliknete na ''Jak se tam dostanu''. Zvolíte svůj výchozí bod a načtou se vám varianty, jak se k parkovišti dostanete. 

 

 

 Fotografie a zajímavosti naleznete v ''Bodech zájmu''. 

Z parkoviště v Nové Hůrce přejedete přes hlavní silnici, na prvním rozcestí ve tvaru Y odbočíte doleva a po chvilce doprava směrem jezero Laka. Až minete velmi pěkné opravené chaloupky, tak přejedete přes potok a vjedete do lesa. Již v těchto místech se stoupáním po pěkné asfaltce zahřejete. Kousek za lesem projedete rozcestí rovně a posléze přijedete k hrobce rodiny Abelů. Zde je možnost odpočinku a přečtení historie a to nejen o zmiňované rodině.

 

Kousek za hrobkou je rozcestí Bývalá Stará Hůrka. Zde pokračujte vlevo k jezeru Laka. Po krátkém sjezdu za potokem odbočte vpravo. Horší cestou  se  stoupáním dostanete k odbočce na jezero. Po zhlédnutí jezera a přečtení zajímavých informačních tabulí, se vrátíte na rozcestí a odbočíte doprava směrem Gsendet. Jestli jste už někdy šlapali na Poledník, tak věřte, že si zde na něj vzpomenete. Příští 2,5 km stojí za to. Z parkoviště na vrchol tohoto stoupání ujedete 6 kilometrů a nastoupáte přes 300 výškových metrů! Jako téměř vždy na Šumavě jste následně odměněni stejně strmým sjezdem, jako byl výšlap. Cesta ve sjezdu byla v roce 2015 štěrková a upravená.

Upozornění: V zimním a jarním období: 15.11. - 15.7. je úsek za jezerem Laka z důvodu ochrany tetřeva hlušce uzavřen. Ovšem přijedete-li na jaře či v červnu, nezoufejte. Vraťte se od jezera Laka k rozcestí Stará Hůrka a odbočte doprava na Vysoké lávky. Příjemným sjezdem dojedete do Prášil, kde se opět napojíte na trasu. Vyhnete se jednomu velmi nepříjemnému stoupání a ušetříte spoustu sil.

Minete rozcestí bývalé Horní Ždánidla (nedaleko od tohoto místa se nachází turistický hraniční přechod Gsenget) a necelý kilometr za ním přijedete na Horní Ždánidla (od jezera Laka až do Prášil objíždíte horu Ždánidla 1309 m. n. m.). Zde pokračujete vlevo a na dalším rozcestí začíná strmý sjezd do Prášil. V Prášilech přijedete na hlavní silnici, kde pokračujete rovně a po necelých 200 m, ještě před Prášilským potokem, můžete navštívit botanickou zahradu a podívat se na bizony. Chcete-li si výlet prodloužit, jeďte od botanické zahrady doleva a napojte se na tento výlet Poledník, Tříjezerní slať, Hauswaldská kaple. Budete-li pokračovat v kratší verzi výlet, odbočte na silnici doprava. Za zatáčkou se můžete zastavit v cukrárně i v restauraci.

Pokračujte ze vsi směrem Železná Ruda. Ještě na konci vsi se můžete zastavit v archeoparku a lanovém centru. Bohužel v roce 2014 byl areál uzavřen, tento rok by měl být znovu otevřen. Kousek za Prášilským potokem je rozcestí, které přejedete rovně (zvyšte opatrnost, přejíždíte přes hlavní silnici), a pak se cyklostezka stočí doleva a dál vede podél hlavní silnice. V těchto místech si prohlédnete soutok Přášilského potoka a Křemelné. Zanedlouho se dostanete na nově otevřený úsek cyklostezky. V lese přijedete k rozcestí u bývalého objektu NP ve tvaru T. Odbočíte-li doleva, dojedete až k parkovišti v Nové Hůrce. Držte se na následném rozcestí rovně po hlavní silnici.

My však máme pro vás jeden báječný tip. Odbočte vpravo a mírným stoupáním po hlavní silnici se dostanete k 3 km vzdálené restauraci na Rovině. Prostředí restaurace a zejména jídlo vás určitě osloví. Z restaurace se sjezdem vrátíte na rozcestí u bývalého objektu NP a pokračujte rovně až k parkovišti. Za lesem se na rozcestí držte rovně a hlavní komunikace vás dovede až k parkovišti.

 

 • Parkoviště Nová Hůrka (výchozí bod)

 • Hrobka rodiny Abelů

 • Jezero Laka

 • Horní Ždánidla

 • Bizoni v botanické zahradě

 • Cukrárna

 • Informační středisko Prášily

 • Archeopark Prášily

 • Parkoviště Slunečná

 • Soutok Křemelné a Prášilského potoka

 • Šerlův dvůr

 • Parkoviště Skelná

 • Restaurace Rovina

 • Slatinný potok

Poznámka: Kliknutím na ikonku Vám bude zobrazena trasa.

 • Parkoviště Nová Hůrka (výchozí bod) Parkoviště Nová Hůrka (výchozí bod)

  Výchozím bodem trasy je parkoviště v Nové Hůrce. Útulný penzion Dvorec se nachází v těsné blízkosti parkoviště u lesa. Je to náš nejoblíbenější rodinný penzion, kam se rádi pravidelně vracíme. Společně s penzionem u Hofmanů na Borové Ladě vřele doporučujeme rodinám s malými dětmi. 

  Otevřeno: Vstupné:
  Parkoviště Nová Hůrka (výchozí bod) Parkoviště Nová Hůrka (výchozí bod) Parkoviště Nová Hůrka (výchozí bod)
 • Parkoviště Slunečná Parkoviště Slunečná

  Parkoviště se nachází nedaleko Prášil směr Srní. 

  Otevřeno: Vstupné:
 • Parkoviště Skelná Parkoviště Skelná

  Další parkoviště, ze kterého je možné naskočit na trasu. Skelná huť vznikla roku 1654 a zanikla v roce 1970, neboť se nacházela hluboko ve vojenském prostoru.

  Otevřeno: Vstupné:
 • Restaurace Rovina Restaurace Rovina

  V restauraci si vždy pochutnáme na pečené kachně. Dobíjecí stanice pro elektrokola. Elektrokolo si zde můžete půjčit. Parkování zdarma.

  Mimo trasu, najdete v mapě.

  Otevřeno: Vstupné:
  Restaurace Rovina Restaurace Rovina Restaurace Rovina
TOPlist
Neustále přidáváme trasy