Prachovské skály

Typ: Pěší trasa Vzdálenost: 6.4 km Obtížnost: Těžká Převýšení: 95 m Hodnocení: 100/5

Český ráj, Česká Republika

Prachovské skály

Výchozím bodem naší trasy je parkoviště na konci obce Prachov. My jsme zaparkovali na druhém parkovišti za 70 kč/den. Nedaleko od parkoviště se nachází info centrum a muzeum přírody Český ráj.

Nad muzeum odbočte směrem k rozcestí Pod Brankou po červením turistickém značení. Za rozcestím narazíte na vstup do Prachovský skal, kde budete muset zaplatit vstupné (dospělí 70 kč, děti 30 kč). Pokud pojedete s kočárkem, pokračujte podle značek.

 
 
 

Pokračujte po červeném značení k odbočce na Křížkovského vyhlídku. Od vyhlídky pokračujte po červeném značení k rozcestí U Hlaholské vyhlídky. Na Hlaholskou vyhlídku se podíváte při cestě zpět. Nyní odbočte doprava a pokračujte po zeleném značení po schodech dolů na Masarykovu cestu. Půjdete okolo jeskyně Bratrská modlitebna, což je největší jeskyní v Prachovských skalách. Dále si užijete Rumcajsovu a Hakenovu vyhlídku.

Následuje přibližně půl kilometr dlouhý náročnější úsek. Půjdete po schodech střídavě nahoru a dolů, ale za to vás čeká několik vzrušujících, úzkých uliček. Za necelý půl kilometr si nenechte ujít Všetečkovu a Šlikovu vyhlídku

Po zeleném turistickém značení, přes rozcestí Zadní Točenice a Pod Prachovskou jehlou se dostanete k rozcestí Prachovské skály. U toho rozcestí se nachází další možný startovací bod s parkovištěm. U turistické chaty se můžete občerstvit a nakoupit nějaké suvenýry. 

 

Od turistické chaty pokračujte po zeleném značení. Za chvilku minete sochu bájného ochránce skal „Pelíška”. Na rozcestí Zelená rokle odbočte doprava a dále dojdete k Pechovy vyhlídce

Dále pokračujte po zeleném značení přes rozcestí Nad Fortnou, projdete skalní roklí Fortna a budete mít možnost odbočit ještě před rozcestí Vyhlídka Šikmá věž - odbočka doprava. Tato odbočka je značená zeleným trojúhelníkem a vede k vyhlídce Šikmá věž

Od Šikmé věže pokračujte po zelením značení. Na tomto úseku vás čeká pro některé méně sportovně nadané jedna velká nepříjemnost. Nedaleko za rozcestím Vyhlídka Šikmá věž - odbočka totiž narazíte na velmi malý průchod, kde někteří budou se budou muset proplazit po čtyřech.

Na rozcestí U buku odbočte doleva směrem k rozcestí U vyhlídky Českého ráje, kde pokračujte rovně na vyhlídku. Z vyhlídky Českého ráje se vám otevřou krásné výhledy a také na rozcestí Zadní Točenice, na kterém jste také byli :-). Od vyhlídky se vraťte k rozcestí U buku a odbočte doleva na zelené turistické značení.

Za chvilku odbočte doleva k vyhlídce Míru. Následně pokračujte přes rozcestí Nad Císařskou chodbou k rozcestí Nad Bukovinou. Kde odbočte doleva k Hlaholské vyhlídce. Od této vyhlídky se vraťte vlevo zpět na turisticiké značení, sejděte po chodech a pokračujte stejnou cestou, kterou jste přišli zpět k parkovišti.

Itinerář

 1. Parkoviště Prachov
 2. Pod Brankou - Pokračujte po červeném značení.
 3. Vstup do Prachovských skal - Musíte zaplatit vstupné.
 4. Křížkovského vyhlídka
 5. U Hlaholské vyhlídky - Odbočte doprava na zelené turistické značení.
 6. Jeskyně Bratrská modlitebna, Rumcajsova vyhlídka, Hakenova vyhlídka - Následuje přibližně půl kilometrový náročnější úsek 
 7. Všetečkova vyhlídka, Šlikova vyhlídka
 8. Zadní Točenice
 9. Pod Prachovskou jehlou
 10. Prachovské skály
 11. Socha Pelíška
 12. Zelená rokle - Odbočte doprava.
 13. Nad Fortnou - Pokračujte rovně.
 14. Skalní rokle Fortna - Projděte roklí a ještě před rozcestí Vyhlídka Šikmá věž odbočka odbočte doprava (značení zeleným trojúhelníkem)
 15. Šikmá věž - Od šikmé věže pokračujte vpravo.
 16. Vyhlídka Šikmá věž odbočka - Pokračujte rovně.
 17. U buku - Odbočte doleva na žluté značení a jděte se podívat na vyhlídku Českého ráje
 18. U vyhl. Českého ráje - Rovně k vyhlídce.
 19. Vyhlídka Českého ráje - Od vyhlídky se vraťte zpět k rozcestí U buku a odbočte doleva na zelené značení.
 20. Vyhlídka Míru
 21. Nad Císařskou chodbou - Pokračujte rovně.
 22. Nad Bukovinou - Odbočte doleva.
 23. Hlaholská vyhlídka - Od vyhlídky se vraťte se zpět směrem k rozcestí Nad Bukovinou, ale ještě před rozcestím odbočte doleva a pokračujte zpět k parkovišti.
 

 

 • Parkoviště u Prachova

 • Rozcestí Pod Brankou

 • Křížkovského vyhlídka

 • Jeskyně Bratrská modlitebna

 • Hakenova vyhlídka

 • Všetečkova vyhlídka

 • Turistická chata

 • Socha Pelíška

 • Pechova vyhlídka

 • Vyhlídka Šikmá věž

 • Vyhlídka Českého ráje

 • Vyhlídka Míru

 • Hlaholská vyhlídka

Český ráj, Česká Republika

Tato chráněná krajinná oblast, jak již sám název napovídá, patří mezi nejkouzelnější místa České republiky a je rozdělena na 3 oddělené části. Nadmořská výška je zde od 234 m.n.m (rybník Žabakor) po 488 m.n.m. (hrad Trosky).

Její dvě části najdete nedaleko Prahy mezi městy Mnichovo hradiště, Turnov a Jičín. Rozlohou patří mezi menší CHKO (rozloha 92 km2) ovšem přírodními zajímavostmi k nejhezčím. Zdejší skalní města Prachovské skály (severovýchodně od Jičína), Příhrazské skály (východně od Mnichova Hradiště, dojdete po červeném turistickém značení) a Hruboskalsko (jihozápadně od Turnova) stojí za návštěvu. Zajímavé jsou zříceniny hradů Trosky a Kozlov. Navštívit můžete hrad Valdštejn, který stojí na okraji pískovcového města na třech skalních blocích, jehož tři části spojily dřevěné mosty. Některé místnosti stavitelé vyhloubili přímo do skály. Datum vzniku tohoto hradu se datuje někdy okolo roku 1260. V 16. století hrad vyhořel a do současné podoby prošel několika úpravami. Chcete-li se rozhlédnout po okolí můžeme doporučit návštěvu nádherné skalní vyhlídky Hlavatice. Z vyhlídky uvidíte Jizeru, Turnov, Mladoboleslavsko a Kozákovský hřeben. K vyhlídce Hlavatice a hradu Valdštejn dojdete z Turnova po červeném turistickém značení. Určitě se Vám zalíbí zdejší prameny a rybníky. V této části Českého ráje se nachází v Čechách velmi známý gotický hrad Kost, stojící na skále (3 km severozápadně od osady Sobotka). Na tomto hradě se pravidelně konají kulturní akce např. na přelomu měsíce července a srpna Čarodějnický kongres.

Z Mnichova Hradiště dojdete po červené ke zřícenině skalního města Valečov a mnoho návštěvníků vůbec netuší, že jen pár metrů opodál jsou Valečovské skalní světničky. Pokračujete-li dále dojdete ke zřícenině skalního hradu Drábské světničky. Hrad byl vybudován na 7 skalních pískovcových blocích. Zachovány byly chodby, tesané světničky a kapsy, ve kterých byly zasazeny dřevěné stavby. Roku 1921 byl v těchto světničkách objeven v jedné z místností kamenný oltář.

Mezi Turnovem a Železným Brodem se nachází třetí část Českého ráje. Tato oblast je zajímavá zejména jeskyněmi. U Klokočí je to jeskyně Postojna, která je zároveň největší v Českém ráji. Vstup je na vlastní nebezpečí a doporučuje se vzít si sebou baterku. Nedaleko Klokočí jižním směrem navštívíte zříceninu hradu Rotštejn, jejíž část byla vtesána přímo do pískovcových skal. K Jeskyni Matěje Krocínovského a přilehlé sluji Václava Sydovského dojdete po červeném značení z nedaleké Vranové. Na rozcestí Pánovo pole odbočíte doprava a pokračujete po žluté.

Další informace zde

Poznámka: Kliknutím na ikonku Vám bude zobrazena trasa.

 • Parkoviště u Prachova Parkoviště u Prachova

  Výchozím bodem naší trasy Prachovskými skálami je parkoviště nad obcí Prachov.

  Od parkoviště se vydejte kolem informačního centra a muzea přírody Českého ráje k rozcestí Pod Brankou.

  Podrobný popis a itinerář trasy naleznete v kolonce "Popis".

  Otevřeno: Vstupné: 70 - 80 Kč / den
TOPlist
Neustále přidáváme trasy