Písek, Putim, Sudoměř

Typ: Cyklo trasa Vzdálenost: 42.7 km Obtížnost: Střední Převýšení: 49 m Hodnocení: 100/5

Orlík - Slapy, Česká Republika

Písek, Putim, Sudoměř

Výlet začínu od cenově dostupného ubytování v Písku - Hotel Buly. Od ubytování pokračujte k řece a odbočte doleva k ostrovu. Přes ostrov přejeďte na druhý břeh řeky a odbočte doprava. Proti proudu řeky dojdete k rozcestí U Smetáka.

 

 

Od rozcestí U Smetáka se držte stále okolo vody až ke kamennému Zátavskému mostu. Pojedete slušnou lesní cyklostezkou, jenom u skal se cesta zúží. Na tomto krátkém úseku dbejte větší opatrnosti, neboť můžete potkat protijedoucí cyklisty. U Zátavského mostu odbočíte doleva na asfaltku a po kratičkém stoupání odbočte vpravo zpět k řece.

Upozornění: Zátavský most je v rekonstrukci. Most v těchto místech míjíte, ale při cestě zpět jedete přes něj. Všimnete-li si, že most ještě není v provozu, pokračujte z Kestřan zpět do Písku přes Lhotu u Kestřan a Putim.

Po přijetí k řece Otavě přijedete po pěkné asfaltce k soutoku s řekou Blanice. Okolo restaurace již tedy jedete proti proudu této řeky. Za restaurací se cesta ve stoupání zhorší. Za lesem přijedete před Putimí k hlavní silnici a tu přejedete rovně. Pozor na auta, je tu stopka!

U cedule Putim odbočte doprava. Na dalším rozcestí se držte vlevo ke kostelu. Za kostelem odbočte doprava. Jste na návsi u restaurace U Cimbury. Odtud pokračujte doprava k řece. Ještě před mostem a kouzelným jezem se nachází četnická stanice z filmu Osudy dobrého vojáka Švejka. U mostu se nachází hospůdka hojně navštěvovaná cyklisty.

 

Po přejetí železného mostu odbočte doprava. Je zde velmi pěkný pohled zpět na vesničku. Po chvilce přejedete hlavní silnici rovně k chatám. Pojedete-li v období dešťů, odbočte doleva a jeďte po silnici do Ražic. Zde odbočíte doprava k dalšímu zajímavému místu, kde se konala bitva u Sudoměře. Pokud pojedete rovně kolem chat, změní se asfaltová cesta na velmi slušnou polní cestu. Za chatami je rozcestí ve tvaru Y, kde odbočíte doleva. Zde začíná horší úsek cesty k nedalekému rybníku. Po deštích asi nic moc. V místě, kde začnete sjíždět z kopce, jsou v cestě kameny a kořeny. Naše treková kola to zvládla v pohodě. Před rybníkem Řeřabinec u informační cedule odbočíte doprava na hráz. Prohlédnete si kouzelný jihočeský rybník.

Za rybníkem dojedete polní cestou na asfaltku a rozcestí ve tvaru T. Přejedete rovně silnici. U rybníka Velký Markovec vás čeká nejhorší úsek dnešního výletu, ale dobrá kola to zvládnou v pohodě. Přijedete ke sloupu s rozcestníkem, kde odbočíte doleva k mohyle. Zde byly vyježděné koleje od traktorů. Nepěkný úsek nebyl příliš dlouhý.

Za nechráněným železničním přejezdem najedete na asfaltku a odbočíte doprava. Po levé ruce budete míjet rybník Markovec u Žižky. Přijedete ke značené odbočce k mohyle, kde zahnete vlevo. Minete parkoviště a na rozcestí zahnete doleva k památníku. Pak se na rozcestí vrátíte a pojedete rovně k dřevěným sochám představující husitské bojovníky.

Od soch pokračujte po pěkné cestě dále až k asfaltce, kde odbočíte ostře doprava. Mírným sjezdem dojedete k Sudoměři. Na začátku vsi je viadukt, kde je snížený a kamenný nájezd. Na návsi odbočíte doleva a pokračujete směrem na Čejetice.

V Čejeticích odbočíte doprava do vsi, kterou projedete po hlavní silnici. Na konci Čejetic ještě před Otavou splývá ves s obcí Přeborovice. To je místo, kde se napojí Strakoničáci na trasu. Oni zahnou doleva do Štěkně. Vy odbočte doprava a jeďte přes řeku.

Na začátku Štěkně u zastávky odbočte doleva. Projedete okolo domu, kde žil Karel Klostermann. Na návsi odbočíte doleva k zámku. Před zámkem zahněte vpravo a po chvilce vlevo do pěkného areálu. Ideální místo pro posezení. Poté se vrátíte na náves, kterou projedete po hlavní silnici směrem Kestřany.

Ze Štěkně pokračujte přes Nové Kestřany do Kestřan. Zde je toho doopravdy mnoho k vidění. Pokud se chcete podívat na kapli Sv. Kříže, odbočte doprava na Lhotu u Kestřan. Za chvilku dojedete k řece, kde se vlevo kaplička nachází. Prohlédněte si kapličku, vraťte se zpět do Kestřan a pokračujte vpravo na náves. Po příjezdu na náves máte po pravé ruce kostelík a po levé dvě nádherné tvrze, které se nacházejí za zámkem. Jedna je na začátku rekonstrukce. Jedná se o horní tvrz. Dolní tvrz je již opravená. Je to nádherné místo, kde se zajisté zdržíte. Opravenou tvrz určitě objeďte i z druhé strany. Dále pokračujte podél fotbalového hřiště ven ze vsi. Aby toho na Kestřany nebylo málo, tak v pravotočivé zatáčce můžete odbočit doleva ke golfovému hřišti. Je to moc pěkný areál.

Vraťte se na rozcestí v zatáčce a odbočte doleva na nedaleké Zátaví. To projedete po hlavní silnici a za ním přijedete k řece a mostu, kde jste již byli na začátku. Za mostem odbočíte doleva a podél řeky dojedete až k odbočce před ostrovem. Zde odbočíte doprava a okolo prodejny Peugeotu dojedete k Parkovišti. 

 
 
 

 • Hotel Buly

 • U Smetáka

 • Soutok Otavy a Blanice

 • Restaurace u soutoku

 • Kostel sv. Vavřince

 • Restaurace U Cimbury

 • Švejkovská CK stanice

 • Kamenný most přes Blanici

 • Rybník Řežabinec

 • Parkoviště u mohyly

 • Žižkova mohyla

 • Dřevěné sochy

 • Dům Karla Klostermanna

 • Zámek Štěkeň

 • Kaple sv. Kříže

 • Kostel sv. Kateřina

 • Horní tvrz Kestřany

 • Dolní tvrz Kestřany (Barchovská)

 • Golfové hřiště Kestřany

Poznámka: Kliknutím na ikonku Vám bude zobrazena trasa.

 • Napojení ze Strakonice Napojení ze Strakonice

  Napojení ze Strakonic.Toto místo naleznete u kruhového objezdu směr České Budějovice. Vytlačíte kolo do schodů a pokračujete vlevo okolo zdi. Značená cyklotrasa č. 1045 vás dovede až do Přeborovic, kde zahnete doleva a pokračujete na Štěkeň podle popisu.

  Po absolvování okruhu projedete Čejetice a za ními zahnete doleva do Přeborovic. Cyklostezka č. 1045 vás dovede zpět do Strakonic. 

  Otevřeno: Vstupné:
TOPlist
Neustále přidáváme trasy