Pěší okruh na Dívčí kámen

Typ: Pěší trasa Vzdálenost: 5.0 km Obtížnost: Střední Převýšení: 110 m Hodnocení: 60/5

České Budějovice a okolí, Česká Republika

Pěší okruh na Dívčí kámen

Jak k parkovišti? Klikněte si na kolonku parkoviště, poté na bod v mapě a potvrdíte tlačítkem OK. Pokud chcete najít trasu, jak se dostat na parkoviště, kliknete na ''Jak se tam dostanu''. Zvolíte svůj výchozí bod a načtou se vám varianty, jak se k parkovišti dostanete. 

 Vyhledat ubytování v okolí

Po vystoupení z vlaku v Třísově přejděte přes trať a za parkovištěm odbočte doleva na rozcestí u lípy s kapličkou. Na tomto rozcestí pokračujte rovně.

Po chvilce chůze se dostanete k nádherné vyhlídce na Dívčí kámen. Pak pokračujte buď pěšinkou nebo asfaltkou z prudkého kopce směr Dívčí kámen. Na konci listnatého lesa odbočte doprava do lesa, kde po 200m zhlédnete část místního oppida.

 
 
 

Vraťte se zpět na cestu. Pokračujte k nedalekému rozcestí a před stodolou zahněte doleva. Přejděte přes Křemžský potok, za kterým odbočíte vlevo. Podél kouzelných jezů, potoka a ohrady s oslíky se dostanete až ke zřícenině hradu Dívčí kámen. V těchto místech bývá chemické WC. Chcete-li navštívit hrad zaplatíte vstupné, pro dospělé 40Kč

Po prohlídce zříceniny přejděte přes potok a vydejte se doleva. Následuje strmé 400m dlouhé stoupání podél dalšího oppida. Na konci stoupání přijde odměna v podobě výhledu na zříceninu. Poté se cesta stáčí zpět k rozcestí u lípy a po levé ruce jsou znatelné stopy oppida. Od zříceniny můžete také pokračovat lepší cestou směrem na Holubov. Vyhnete se krkolomnému stoupání. Procházka tímto směrem má své kouzlo. 5 x přejdete křemžský potok, míjíte zde skály a rezervaci Holubovské hadce. V Holubově přejdete přes hlavní silnici na  chodník. Minete přechod pro chodce a za zatáčkou odbočíte doleva mezi domky. Nádraží najdete po chvilce stoupání. 

V případě, že absolvujete okruh v opačném směru. Vydáte se tudíž na rozcestí s lípou a kapličkou doleva. Toto varianta má jednu nespornou výhodu a tou je, že závěrečné stoupání je asfaltové. 

 

Stručný popis Druhé varianty:

Hned za kapličkou se napojíte na polní cestu a po pravé ruce můžete zhlédnout dnes ještě viditelné pozůstatky oppida. Cesta se stočí doprava, podél chaloupky a krátkého výhledu do krajiny se dostanete ke strmějšímu srázu. Pěšinka vás přivede k vyhlídce na zříceninu.

Pod kopce přejdete přes Křemžský potok a absolvujete prohlídku Dívčího Kamene. Po prohlídce se vrátíte zpět na cestu, odbočíte doleva a po proudu Křemžského potoka pokračujete dále. V těchto místech minete pár malých jezů a dojdete k místu přes potok. Nedaleko se nachází soutok s řekou Vltava.

V těchto místech přejdete přes potok a u stodoly odbočíte z panelky doprava na asfaltku. Na začátku lesa v začínajícím stoupání můžete odbočit doleva a zhlédnout další naleziště keltského hradiště. Dále pokračujete již intenzivnějším stoupání zpět k parkovišti.

Za zmínku stojí ještě jedna vyhlídka na Dívčí Kámen, kterou budete mít po pravé ruce na vrcholu stoupání. Od vyhlídky k parkovišti je to již pár set metrů.

 Link na vlakové spojení. Cílová stanice se jmenuje Třísov

Co s sebou: Pro méně zdatné a starší doporučujeme turistické hole, dále fotoaparát nebo video kameru, vstupné na zříceninu 40Kč

 

 • Parkoviště s rozcestníkem v Třísově

 • Odbočka k vyhlídce

 • Oppidum

 • Soutok Křemžského potoka s Vltavou

 • Dívčí kámen

 • Vyhlídka na zříceninu

 • Oppidum 2

Poznámka: Kliknutím na ikonku Vám bude zobrazena trasa.

 • Parkoviště s rozcestníkem v Třísově Parkoviště s rozcestníkem v Třísově

  Výchozím bodem této trasy je parkoviště s přilehlou železniční zastávkou v Třísově. 

  Otevřeno: Vstupné:
  Parkoviště s rozcestníkem v Třísově rozcestník u železničního přejezdu
TOPlist
Neustále přidáváme trasy