Okruh z náměstí Českých Budějovic přes Zlatou Korunu a Dívčí kámen

Typ: Cyklo trasa Vzdálenost: 53.8 km Obtížnost: Střední Převýšení: 376 m Hodnocení: 100/5

České Budějovice a okolí, Česká Republika

Okruh z náměstí Českých Budějovic přes Zlatou Korunu a Dívčí kámen

Více fotek a zajímavostí naleznete v ''Bodech zájmu''. Klikni na slzičku v mapě nebo výškovém profilu. :-) Související trasy vás zabaví po zbytek týdne. Ubytování a vyhlídkové lety najdete na konci příspěvku. 

 Vyhledat ubytování v okolí

V rohu Budějovického náměstí u radnice se napojíte na Biskupskou ulici, kterou se dostanete k řece Malši. Ještě před mostem se v podloubí můžete zastavit v cukrárně. 50 m vpravo po proudu Malše stojí bývalá hradební věž Železná panna. 

Náměstí Přemysla Otakara II.Náměstí Přemysla Otakara II.Náměstí Přemysla Otakara II. - Černá věž

Přejedete most a pokračujete doprava po cyklotrase číslo 7. (Podotýkáme, že až na rozcestí za vesničkou Štěkře, kde chyběl ukazatel, jsou všechny místa perfektně označena až do Zlaté Koruny). Po chvilce minete českobudějovickou hvězdárnu, hokejový i fotbalový stadion. Podél řeky se dostanete až na Beránkovo nábřeží, kde se odpoutáte od řeky. Na světelné křižovatce odbočíte doprava, minete čerpací stanici Benzina a po hlavní silnici se dostanete až na konec města České Budějovice. Jedete stále po hlavní silnici. Ještě před tratí odbočíte doprava směr Boršov nad Vltavou.

 
 
 

Před Boršovem přejedete nad hlavní komunikací, za ní pokračujete vlevo a hned za nádražím odbočíte doprava. Podjedete viadukt a u mostu se dáte rovně po kostkách. Po horším úseku silnice se dostanete až k Zátkovým těstárnám a konečné autobusu. Za touto zastávkou se držíte vlevo a absolvujete krátké nepříjemné stoupání, za nímž se vám při dobré viditelnosti vyskytne pěkný pohled na Kleť. Výlet na tuto horu najdete na jiném místě našeho portálu.

Pokračujte podél hlavní komunikace a na následném rozcestí jeďte na Rančice a Opalice. Na konci Rančic je sjezd s následným proti-kopcem do Opalic. V těchto úsecích si dejte pozor na protijedoucí auta.

Na začátku Opalic nepřehlédněte odbočku vlevo a pokračujete dál do Radostic. V Radosticích odbočíte doprava na Čertyni. Tam na rozcestí ve tvaru T odbočíte doleva na Záluží. Na návsi v Záluží se dáte doprava a u zvonice opět doprava, dostanete se k pomníku amerického pilota a evropsky významnému hradišti, které se nachází dále.

Pomník sestřeleného amerického pilotaPomník sestřeleného amerického pilotaPomník sestřeleného amerického pilota

Sjedete-li až pod kopec zhlédnete severní val hradiště.

Hradiště ZálužíHradiště ZálužíHradiště Záluží

Odtud se vrátíte zpět na náves. Odbočte doprava na Štěkře. Na konci vsi Štěkře ještě před cedulí odbočíte vpravo do Zlaté Koruny. U kaštanu pokračujte rovně nebezpečným sjezdem. 

Rizikové rozcestí u kaštanuRizikové rozcestí u kaštanu

Napravo přes řeku zhlédnete cisterciácký klášter. Před mostem je možnost občerstvení a parkoviště.

Parkoviště v Zlaté KoruněParkoviště v Zlaté KoruněParkoviště v Zlaté Koruně

Po přejetí mostu a kratičkém stoupání se dostanete na náves, kde zahnete doprava. Okolo Obecního úřadu a branou dojedete až ke vchodu do kláštera. Zde můžete absolvovat prohlídku.

Klášter Zlatá KorunaKlášter Zlatá Koruna, pohled přes řekuKlášter Zlatá Koruna

Po zhlédnutí kláštera se vrátíte na náves. Jeďte rovně stoupáním, minete rozcestník a pokračujete směr Křemže. Za serpentýnou přijedete k autobusové zastávce a za ní zahnete doprava směr Plešovice. Tady jedete po cyklotrase č. 1127. V Plešovicích dojedete k rozcestníku, kde pokračujete rovně směr Třísov.

U trati před Třísovem jedete rovně a u parkoviště zahnete doprava. Poznámka: za tratí se nachází občerstvení, které je otevřené i v sobotu a neděli. Otevírací doba se můžete měnit.

Parkoviště TřísovObčerstvení TřísovObčerstvení Třísov

U lípy s kapličkou vás čeká jeden z nejhezčích úseků trasy s vyhlídkou na Dívčí Kámen a s rozlehlými keltskými hradišti. V této části si při sjezdu dejte pozor na odvodňovací rigoly. Poté pokračujete směrem k řece. U stodoly odbočíte doleva. Po panelce se dostanete ke Křemžskému potoku, za kterým odbočíte vlevo. Podél potoka, po pěkné lesní cestě, se dostanete až ke zřícenině hradu Dívčí kámen. Doporučujeme prohlídku za vstupné pouhých 40 Kč.

 Dívčí kámenDívčí kámenDívčí kámen :-)

 

Po prohlídce se vydáte přes Křemžský potok, který na krátkém úseku do Holubova přejedete hned několikrát (5x). Tento úsek je kouzelný nejen častým překonáváním křemžského potoka, ale také výhledy na přilehlé skalky. Míjíte zde Přírodní rezervaci Holubovské hadce.

V Holubově na hlavní silnici se dáte doprava. Za mostem přes potok odbočíte opět vpravo. Po cca 300m sjedete z hlavní komunikace doprava na lesní cestu. Na následném rozcestí v lese pokračujete rovně podél stavení. Na dalším rozcestí opět rovně, minete rybník a přejedete nechráněný železniční přejezd. Následuje úsek s horším povrchem.

V místě, kde se potká lesní cesta s asfaltkou odbočíte doprava a opustíte cyklotrasu č. 1127. Tato cesta je sice s horším povrchem, ovšem výhledy za horizontem jsou nádherné (Hluboká).

Za hřbitovem přejedete křižovatku rovně. Za vsí Vrábče se držíte na Boršov, minete odbočku na Záhorčice. V lese u křížku odbočíte doprava k nedalekému pomníku letce USA.

Pomník amerického pilotaPomník amerického pilotaPomník amerického pilota

Cesta na krátkém úseku od památníku do Boršova je ve špatném stavu. Dojedete k vilové čtvrti a projedete ji rovně až ke kostelu. Za kostelem odbočíte doprava na hlavní silnici. (restaurace archa). Dále jedete po hlavní silnici, která vás přivede k mostu přes řeku. Za ním odbočíte doleva a zajisté poznáte, že jste v místě, kde jste dnes jíž jednou byli. Od toho místa se vracíte stejnou cestou do ČB (k výchozímu bodu). Před tratí odbočíte doleva, za nádražím doprava, přejedete hlavní tah na Č.Krumlov, za ním odbočíte doleva zpět do Českých Budějovic. Za benzínkou na světelné křižovatce odbočíte doleva na Beránkovo nábřeží. Podél řeky Vltavy se dostanete zpět k mostu,za kterým se Biskupskou ulicí dostanete zpět na náměstí. 

Zkrácený popis:

Začínáte na českobudějovickém náměstí, kde si prohlédnete dominanty, jakými jsou Černá věž, Samsonova kašna a radnici vystavěnou v letech 1727-1730 v barokním slohu. Cestou zhlédnete pomník amerického pilota Williama R. Preddyho. Další úžasnou a nepřehlédnutelnou zajímavostí na trase je cisterciácký klášter Zlatá Koruna a nedaleká zřícenina hradu Dívčí Kámen. Pro případ, že by se v průběhu vašeho výletu zhoršilo počasí, můžete v obci Zlatá Koruna, Třísov nebo Holubov nastoupit na vlak i s koly a dojet zpět do ČB. 


Důležité informace:

Restaurace a samoobsluhy: V severním rohu náměstí se Krajinskou ulicí dostanete ke 100 m vzdálené restauraci Masné krámy. Z tohoto místa můžete pokračovat Piaristickou ulicí na Piaristické náměstí k muzeu motocyklů. Z každého rohu náměstí vycházejí zároveň dvě ulice. Více informací k zajímavostem, najdete v kolonce body zájmu pod mapkou. Českými Budějovicemi Vás pohodlně provede náš pěší výlet - Centrum Českých Budějovic

Spojení: Do Českých Budějovic se dostanete všemi druhy dopravy. IDOS

Vstupné a poplatky (ceny vstupného uvedené pro dospělé): 

Černá věž: 30 Kč

Hvězdárna ČB: 60 Kč

Časová náročnost: Celý den :-)

Další výlety v okolí: Další výlety z Českých Budějovic najdete v pravém postraním banneru ''Související trasy''.

Teď už si jen vybrat ubytování ze široké nabídky ubytování a dovolená či výlet může začít. Máte dost času svoji rezervaci zrušit.

 

Zážitky v okolí

Vyhlídkové letyRomantický let letadlem pro dva

Vy dva. Spolu. Šumivé víno. 2 000 metrů nad realitou. Celé město pod vámi. Nebesům na dosah. Pozemské starosti jsou menší a menší. Romantika by se dala krájet. Při zvětšení mapy se vám ukáže nedaleké letiště Hosín. 

   

Let balónem 

Balónové létání je čistokrevná romantika a vidět pole, lesy, hrady, jezera a městečka z ptačí perspektivy má své nezaměnitelné kouzlo. 

 

 

 

 • Náměstí Přemysla Otakara II. a následně Biskupská ulice

 • Hvězdárna a planetárium

 • Pomník sestřeleného amerického pilota

 • Hradiště Záluží

 • Parkoviště u řeky pod Zlatou Korunou

 • Klášter Zlatá Koruna

 • Parkoviště Třísov

 • Občerstvení Třísov

 • Oppidium

 • Odbočka k vyhlídce

 • Soutok Křemžského potoka s Vltavou

 • Dívčí kámen

 • Pomník druhého sestřeleného amerického pilota

 • Letiště Hosín

Poznámka: Kliknutím na ikonku Vám bude zobrazena trasa.

 • Parkoviště u řeky pod Zlatou Korunou Parkoviště u řeky pod Zlatou Korunou

  Další možný výchozí bod trasy.

  Otevřeno: Vstupné:
  Parkoviště u řeky pod Zlatou Korunou Parkoviště u řeky pod Zlatou Korunou
 • Parkoviště Třísov Parkoviště Třísov

  Dalším možným výchozím bodem trasy je parkoviště v Třísově.

  Otevřeno: Vstupné:
TOPlist
Neustále přidáváme trasy