Nové Údolí, Třístoličník

Typ: Pěší trasa Vzdálenost: 16.1 km Obtížnost: Těžká Převýšení: 535 m Hodnocení: 80/5

Výlety Šumava, Česká Republika

Nové Údolí, Třístoličník

 Fotografie a zajímavosti naleznete v ''Bodech zájmu''. 

Doprava vlakem
Odkud: Datum:
Kam: Nové Údolí Čas:

 

Při výstupu z vlaku v Novém Údolí si všimnete říčky studená Vltava pramenící v Německu. Po zhlédnutí muzea Pošumavské jízdní dráhy a nejkratší mezinárodní železnice o délce 150m, se vydáte směr Stožec. Nedaleko přijdete k prvnímu rozcestí Nové Údolí, kde odbočíte vpravo.

 

 

Na dalším rozcestí v lese se dáte opět doprava až stoupáním po asfaltové cestě dojdete k Rosenauerovu pomníku. Po zhlédnutí pomníku a nedaleké nádrže se vrátíte zpět na asfaltku a vydáte se doprava.

 

Po chvilce dojdete k chaloupce s pramenem, kde sejdete z cesty vpravo. Zde začíná nejstrmější stoupání až na vrchol. Cesta se v těchto místech neustále zužuje a mění se v kamennou cestu. V tomto stoupání jsou hraniční kameny a nádherné vyhlídky. Od studánky na vrchol jste urazili poctivé 2 km. Od výchozího bodu na vrchol jste překonali na pouhých osmi kilometrech převýšení 535m. Gratulujeme!!! Na vrcholu Třístoličníku naleznete i kapličku Johanna Nepomuka Neumanna. Zde zajisté strávíte minimálně hodinku. Jestli se dá v místní restauraci platit korunami, jako na vrchu Ostrý, jsme bohužel nezjistili. Budete-li mít štěstí na počasí, určitě si užijete výhledu do krajiny.

Nazpátek se k vlaku se dostanete tou samou cestou. U studánky doleva, minete pomník a pod ním odbočíte dvakrát doleva.

Pokud se chcete ještě podívat na Plešné jezero, pokračujte podél hranice přes vrchy Trojmezná, Trojmezí hranice tří států, Plechý až k Plešnému jezeru. Přes kamenné moře sejdete k rozcestí Jezerní stezka, kde je i nouzové nocoviště. Zde odbočte doprava a pokračujte příjemným klesáním k nedalekému bufetu U Říjiště. Je tu možnost oddechu a posezení. Od tohoto místa vás cedule bezpečně dovedou až k nádraží v Nové Peci.

 
 
 

 • Nádraží Nové Údolí Nádraží Nové Údolí

  Výchozím bodem této trasy je nádraží v Novém Údolí.

  Otevřeno: Vstupné:
  Nádraží Nové Údolí Nádraží Nové Údolí
 • Nové Údolí CZ/D Nové Údolí CZ/D

  Nové Údolí je bývalá dřevařská osada, která vznikla v roce 1795. V polovině 19. století zde stálo již více domů než v sousedním Stožci. V roce 1910 sem byla postavena železniční trať z Černého Kříže, která přes celnici v Haidmühle vedla do Pasova. V tomto období zde žilo skoro 300 obyvatel v 35 domech. Byla zde také četnická stanice a finanční stráž. Po II. světové válce byli němečtí osadníci vysídleni, což byla většina obyvatel Nového Údolí. Do obce přišli noví osadníci, kteří byli vystěhováni v roce 1948 a byla zde zbudována železná opona. Nyní zde naleznete občerstvení, restauraci a muzeum železnice s atrakcemi 

  Muzeum je zřízeno v chladícím vagonu z 20. let 20. století a kromě různých železničářských artefaktů v něm najdete i trojrozměrný model jak Nové Údolí vypadalo dříve.

  Pošumavská jízdní dráha měří 105 metrů a je nejmenší mezinárodní železnice na světe. Jízda na této železnici trvá pouhých 24 vteřin.

  Otevřeno: Vstupné:
  Nové Údolí CZ/D Nové Údolí CZ/D Nové Údolí CZ/D Nové Údolí CZ/D Nové Údolí CZ/D Nové Údolí CZ/D Nové Údolí CZ/D Nové Údolí CZ/D Nové Údolí CZ/D
 • Rosenauerův pomník Rosenauerův pomník

  Josef Rosenauer (1735-1804) vyprojektoval a postavil Schwarzenberský a Vchynicko-tetovský plavební kanál.

  Rosenauer jako zaměstnanec vrchnostenské správy schwarzenberského panství vypracoval odvážný návrh umožnující levnou dopravu dřeva z nepřístupných pralesů Šumavy v povodí Vltavy svahovým plavebním kanálem přes hlavní evropské rozvodí do řeky Große Mühl a dále do Dunaje. V roce 1774 předložil návrh knížeti Josefu I. Adamovi ze Schwarzenberku, ale schválen byl v roce 1779 knížetem Janem ze Schwarzenberku. Realizace projektu začala v roce 1789 a první část tzv. starý kanál (39,9km) byla dokončena roku 1793. Rosenauer se obával nedostatku vody z přítoků do plavebního kanálu a raději ve stavbě nepokračoval. Druhá část (nový kanál) byla dokončena po Rosenauerovo smrti v letech 1821-1822.

  Kníže Josef Schwarzenberg na konci 18. století pověřil zkušeného Rosenauera, tehdy již ředitele schwarzenberské plavby, navržením systému plavení dřeva z oblasti Modravy a Roklanu. Návrh Vchynicko-tetovského plavebního kanálu byl schválen a okamžitě začal být budován.

  Nedaleko od pomníku se nachází Rosenauerova nádrž. 

  Otevřeno: Vstupné:
  Rosenauerův pomník Rosenauerův pomník Rosenauerův pomník
 • Třístoličná cesta - státní hranice Třístoličná cesta - státní hranice

  Zde se nacházíte na státní hranici s Německem. Vyskytnou se vám krásné výhledy do krajiny.

  Otevřeno: Vstupné:
  Třístoličná cesta - státní hranice Třístoličná cesta - státní hranice Třístoličná cesta - státní hranice Třístoličná cesta - státní hranice Třístoličná cesta - státní hranice Třístoličná cesta - státní hranice
 • Třístoličník Třístoličník

  Ze skalnaté vyhlídky na hoře Třístoličník jsou nádherné vyhlídky do všech světových stran. Vrchol hory je 1333m nad mořem. 

  Otevřeno: Vstupné:
  Třístoličník Třístoličník Třístoličník
 • Třístoličník - kaple sv. Jana Nepomuka Neumanna Třístoličník - kaple sv. Jana Nepomuka Neumanna

  Jan Nepomuk Neumann se narodil (28. března 1811, Prachatice – 5. ledna 1860, Filadelfie) byl český katolický misionář, redemptorista, čtvrtý biskup filadelfský (1852–1860) a první světec z USA.Za svého působení založil několik desítek škol a kostelů. 13. října roku 1963 byl blahořečen papežem Pavlem VI.  Svatořečen byl 19. června 1977 papežem Pavlem VI. Nad kaplí naleznete další skalní vyhlídku s krásnými výhledy do krajiny. Na vyhlídce je možnost zapůjčení dalekohledu (placené eura, centy).

  Otevřeno: Vstupné:
  Třístoličník - kaple sv. Jana Nepomuka Neumanna Třístoličník - kaple sv. Jana Nepomuka Neumanna Třístoličník - kaple sv. Jana Nepomuka Neumanna Třístoličník - kaple sv. Jana Nepomuka Neumanna Třístoličník - kaple sv. Jana Nepomuka Neumanna Z rozhledny uvidíte přes 60km vzdálenou elektrárnu Temelín.
TOPlist
Neustále přidáváme trasy