Nové Údolí, Třístoličník
Výlety Šumava, Česká Republika
Nové Údolí, Třístoličník
Fotografie a zajímavosti naleznete v ''Bodech zájmu''.
Při výstupu z vlaku v Novém Údolí si všimnete říčky studená Vltava pramenící v Německu. Po zhlédnutí muzea Pošumavské jízdní dráhy a nejkratší mezinárodní železnice o délce 150m, se vydáte směr Stožec. Nedaleko přijdete k prvnímu rozcestí Nové Údolí, kde odbočíte vpravo.
Na dalším rozcestí v lese se dáte opět doprava až stoupáním po asfaltové cestě dojdete k Rosenauerovu pomníku. Po zhlédnutí pomníku a nedaleké nádrže se vrátíte zpět na asfaltku a vydáte se doprava.
|
Po chvilce dojdete k chaloupce s pramenem, kde sejdete z cesty vpravo. Zde začíná nejstrmější stoupání až na vrchol. Cesta se v těchto místech neustále zužuje a mění se v kamennou cestu. V tomto stoupání jsou hraniční kameny a nádherné vyhlídky. Od studánky na vrchol jste urazili poctivé 2 km. Od výchozího bodu na vrchol jste překonali na pouhých osmi kilometrech převýšení 535m. Gratulujeme!!! Na vrcholu Třístoličníku naleznete i kapličku Johanna Nepomuka Neumanna. Zde zajisté strávíte minimálně hodinku. Jestli se dá v místní restauraci platit korunami, jako na vrchu Ostrý, jsme bohužel nezjistili. Budete-li mít štěstí na počasí, určitě si užijete výhledu do krajiny.
Nazpátek se k vlaku se dostanete tou samou cestou. U studánky doleva, minete pomník a pod ním odbočíte dvakrát doleva.
Pokud se chcete ještě podívat na Plešné jezero, pokračujte podél hranice přes vrchy Trojmezná, Trojmezí hranice tří států, Plechý až k Plešnému jezeru. Přes kamenné moře sejdete k rozcestí Jezerní stezka, kde je i nouzové nocoviště. Zde odbočte doprava a pokračujte příjemným klesáním k nedalekému bufetu U Říjiště. Je tu možnost oddechu a posezení. Od tohoto místa vás cedule bezpečně dovedou až k nádraží v Nové Peci.
|
-
[Nádraží Nové Údolí : 0 m]
Vystupte na nádraží v Novém Údolí. U nádraží se nachází muzeum železnice a Pošumavská jízdní dráha.
-
[Nové Údolí CZ/D : 10 m]
Po prohlídce Nového Údolí se vydejte po červeném turistickém značení nahoru směr Rosenauerův pomník. Kolem hotelu Nové Údolí dojdete na rozcestí ''Nové Údolí''.
Nové Údolí je bývalá dřevařská osada, která vznikla v roce 1795. V polovině 19. století zde stálo již více domů než v sousedním Stožci. V roce 1910 sem byla postavena železniční trať z Černého Kříže, která přes celnici v Haidmühle vedla do Pasova. V tomto období zde žilo skoro 300 obyvatel v 35 domech. Byla zde také četnická stanice a finanční stráž. Po II. světové válce byli němečtí osadníci vysídleni, což byla většina obyvatel Nového Údolí. Do obce přišli noví osadníci, kteří byli vystěhováni v roce 1948 a byla zde zbudována železná opona. Nyní zde naleznete občerstvení, restauraci a muzeum železnice s atrakcemi
Muzeum je zřízeno v chladícím vagonu z 20. let 20. století a kromě různých železničářských artefaktů v něm najdete i trojrozměrný model jak Nové Údolí vypadalo dříve.
Pošumavská jízdní dráha měří 105 metrů a je nejmenší mezinárodní železnice na světe. Jízda na této železnici trvá pouhých 24 vteřin.
-
[Nové Údolí : 538 m]
Pokračujte po červeném značení k Rosenauerovo pomníku.
-
[Nové Údolí rozc. : 1,463 km]
Zde odbočte doprava.
-
[Rosenauerův pomník - rozcestí : 3,800 km]
Odbočte doprava k Rosenauerovo pomníku a nádrži, poté se na rozcestí vraťte a odbočte doprava. Stále pokračujte po červeném značení směr Třístoličník.
-
[Rosenauerův pomník : 3,960 km]
Od pomníku se vraťte zpět na rozcestí a odbočte doprava.
Josef Rosenauer (1735-1804) vyprojektoval a postavil Schwarzenberský a Vchynicko-tetovský plavební kanál.
Rosenauer jako zaměstnanec vrchnostenské správy schwarzenberského panství vypracoval odvážný návrh umožnující levnou dopravu dřeva z nepřístupných pralesů Šumavy v povodí Vltavy svahovým plavebním kanálem přes hlavní evropské rozvodí do řeky Große Mühl a dále do Dunaje. V roce 1774 předložil návrh knížeti Josefu I. Adamovi ze Schwarzenberku, ale schválen byl v roce 1779 knížetem Janem ze Schwarzenberku. Realizace projektu začala v roce 1789 a první část tzv. starý kanál (39,9km) byla dokončena roku 1793. Rosenauer se obával nedostatku vody z přítoků do plavebního kanálu a raději ve stavbě nepokračoval. Druhá část (nový kanál) byla dokončena po Rosenauerovo smrti v letech 1821-1822.
Kníže Josef Schwarzenberg na konci 18. století pověřil zkušeného Rosenauera, tehdy již ředitele schwarzenberské plavby, navržením systému plavení dřeva z oblasti Modravy a Roklanu. Návrh Vchynicko-tetovského plavebního kanálu byl schválen a okamžitě začal být budován.
Nedaleko od pomníku se nachází Rosenauerova nádrž.
-
[Rozc. Trojmezné a Třístoličné cesty : 5,627 km]
Na rozcestí ve tvaru Y odbočte doprava. U chaty se nachází studánka.
-
[Třístoličná cesta - státní hranice : 6,399 km]
Pokračujte podél hranice strmým stoupáním na Třístoličník.
-
[Třístoličník : 7,881 km]
Od vyhlídky se nezapomeňte jít podívat ke kapli.
-
[Třístoličník - kaple sv. Jana Nepomuka Neumanna : 8,447 km]
Od tohoto místa se vraťte zpět do Nového Údolí, držte se červeného značení.
Jan Nepomuk Neumann se narodil (28. března 1811, Prachatice – 5. ledna 1860, Filadelfie) byl český katolický misionář, redemptorista, čtvrtý biskup filadelfský (1852–1860) a první světec z USA.Za svého působení založil několik desítek škol a kostelů. 13. října roku 1963 byl blahořečen papežem Pavlem VI. Svatořečen byl 19. června 1977 papežem Pavlem VI. Nad kaplí naleznete další skalní vyhlídku s krásnými výhledy do krajiny. Na vyhlídce je možnost zapůjčení dalekohledu (placené eura, centy).
-
Nádraží Nové Údolí
-
Nové Údolí CZ/D
-
Rosenauerův pomník
-
Třístoličná cesta - státní hranice
-
Třístoličník
-
Třístoličník - kaple sv. Jana Nepomuka Neumanna