Nové Údolí, Třístoličník

Typ: Pěší trasa Vzdálenost: 16.1 km Obtížnost: Těžká Převýšení: 535 m Hodnocení: 80/5

Výlety Šumava, Česká Republika

Nové Údolí, Třístoličník

 Fotografie a zajímavosti naleznete v ''Bodech zájmu''. 

Doprava vlakem
Odkud: Datum:
Kam: Nové Údolí Čas:

 

Při výstupu z vlaku v Novém Údolí si všimnete říčky studená Vltava pramenící v Německu. Po zhlédnutí muzea Pošumavské jízdní dráhy a nejkratší mezinárodní železnice o délce 150m, se vydáte směr Stožec. Nedaleko přijdete k prvnímu rozcestí Nové Údolí, kde odbočíte vpravo.

 

 

Na dalším rozcestí v lese se dáte opět doprava až stoupáním po asfaltové cestě dojdete k Rosenauerovu pomníku. Po zhlédnutí pomníku a nedaleké nádrže se vrátíte zpět na asfaltku a vydáte se doprava.

 

Po chvilce dojdete k chaloupce s pramenem, kde sejdete z cesty vpravo. Zde začíná nejstrmější stoupání až na vrchol. Cesta se v těchto místech neustále zužuje a mění se v kamennou cestu. V tomto stoupání jsou hraniční kameny a nádherné vyhlídky. Od studánky na vrchol jste urazili poctivé 2 km. Od výchozího bodu na vrchol jste překonali na pouhých osmi kilometrech převýšení 535m. Gratulujeme!!! Na vrcholu Třístoličníku naleznete i kapličku Johanna Nepomuka Neumanna. Zde zajisté strávíte minimálně hodinku. Jestli se dá v místní restauraci platit korunami, jako na vrchu Ostrý, jsme bohužel nezjistili. Budete-li mít štěstí na počasí, určitě si užijete výhledu do krajiny.

Nazpátek se k vlaku se dostanete tou samou cestou. U studánky doleva, minete pomník a pod ním odbočíte dvakrát doleva.

Pokud se chcete ještě podívat na Plešné jezero, pokračujte podél hranice přes vrchy Trojmezná, Trojmezí hranice tří států, Plechý až k Plešnému jezeru. Přes kamenné moře sejdete k rozcestí Jezerní stezka, kde je i nouzové nocoviště. Zde odbočte doprava a pokračujte příjemným klesáním k nedalekému bufetu U Říjiště. Je tu možnost oddechu a posezení. Od tohoto místa vás cedule bezpečně dovedou až k nádraží v Nové Peci.

 
 
 

 • [Nádraží Nové Údolí : 0 m] Nádraží Nové Údolí

  Vystupte na nádraží v Novém Údolí. U nádraží se nachází muzeum železnice a Pošumavská jízdní dráha.

  Výchozím bodem této trasy je nádraží v Novém Údolí.

  Nádraží Nové Údolí Nádraží Nové Údolí

  více

 • [Nové Údolí CZ/D : 10 m] Nové Údolí CZ/D

  Po prohlídce Nového Údolí se vydejte po červeném turistickém značení nahoru směr Rosenauerův pomník. Kolem hotelu Nové Údolí dojdete na rozcestí ''Nové Údolí''.

  Nové Údolí je bývalá dřevařská osada, která vznikla v roce 1795. V polovině 19. století zde stálo již více domů než v sousedním Stožci. V roce 1910 sem byla postavena železniční trať z Černého Kříže, která přes celnici v Haidmühle vedla do Pasova. V tomto období zde žilo skoro 300 obyvatel v 35 domech. Byla zde také četnická stanice a finanční stráž. Po II. světové válce byli němečtí osadníci vysídleni, což byla většina obyvatel Nového Údolí. Do obce přišli noví osadníci, kteří byli vystěhováni v roce 1948 a byla zde zbudována železná opona. Nyní zde naleznete občerstvení, restauraci a muzeum železnice s atrakcemi 

  Muzeum je zřízeno v chladícím vagonu z 20. let 20. století a kromě různých železničářských artefaktů v něm najdete i trojrozměrný model jak Nové Údolí vypadalo dříve.

  Pošumavská jízdní dráha měří 105 metrů a je nejmenší mezinárodní železnice na světe. Jízda na této železnici trvá pouhých 24 vteřin.

  Nové Údolí CZ/D Nové Údolí CZ/D Nové Údolí CZ/D Nové Údolí CZ/D Nové Údolí CZ/D Nové Údolí CZ/D Nové Údolí CZ/D Nové Údolí CZ/D Nové Údolí CZ/D

  více

 • [Nové Údolí : 538 m] Nové Údolí

  Pokračujte po červeném značení k Rosenauerovo pomníku.

  Nové Údolí Nové Údolí

  více

 • [Nové Údolí rozc. : 1,463 km] Nové Údolí rozc.

  Zde odbočte doprava.

  Nové Údolí rozc.

  více

 • [Rosenauerův pomník - rozcestí : 3,800 km] Rosenauerův pomník - rozcestí

  Odbočte doprava k Rosenauerovo pomníku a nádrži, poté se na rozcestí vraťte a odbočte doprava. Stále pokračujte po červeném značení směr Třístoličník.

 • [Rosenauerův pomník : 3,960 km] Rosenauerův pomník

  Od pomníku se vraťte zpět na rozcestí a odbočte doprava.

  Josef Rosenauer (1735-1804) vyprojektoval a postavil Schwarzenberský a Vchynicko-tetovský plavební kanál.

  Rosenauer jako zaměstnanec vrchnostenské správy schwarzenberského panství vypracoval odvážný návrh umožnující levnou dopravu dřeva z nepřístupných pralesů Šumavy v povodí Vltavy svahovým plavebním kanálem přes hlavní evropské rozvodí do řeky Große Mühl a dále do Dunaje. V roce 1774 předložil návrh knížeti Josefu I. Adamovi ze Schwarzenberku, ale schválen byl v roce 1779 knížetem Janem ze Schwarzenberku. Realizace projektu začala v roce 1789 a první část tzv. starý kanál (39,9km) byla dokončena roku 1793. Rosenauer se obával nedostatku vody z přítoků do plavebního kanálu a raději ve stavbě nepokračoval. Druhá část (nový kanál) byla dokončena po Rosenauerovo smrti v letech 1821-1822.

  Kníže Josef Schwarzenberg na konci 18. století pověřil zkušeného Rosenauera, tehdy již ředitele schwarzenberské plavby, navržením systému plavení dřeva z oblasti Modravy a Roklanu. Návrh Vchynicko-tetovského plavebního kanálu byl schválen a okamžitě začal být budován.

  Nedaleko od pomníku se nachází Rosenauerova nádrž. 

  Rosenauerův pomník Rosenauerův pomník Rosenauerův pomník

  více

 • [Rozc. Trojmezné a Třístoličné cesty : 5,627 km] Rozc. Trojmezné a Třístoličné cesty

  Na rozcestí ve tvaru Y odbočte doprava. U chaty se nachází studánka.

  Rozc. Trojmezné a Třístoličné cesty Rozc. Trojmezné a Třístoličné cesty

  více

 • [Třístoličná cesta - státní hranice : 6,399 km] Třístoličná cesta - státní hranice

  Pokračujte podél hranice strmým stoupáním na Třístoličník.

  Zde se nacházíte na státní hranici s Německem. Vyskytnou se vám krásné výhledy do krajiny.

  Třístoličná cesta - státní hranice Třístoličná cesta - státní hranice Třístoličná cesta - státní hranice Třístoličná cesta - státní hranice Třístoličná cesta - státní hranice Třístoličná cesta - státní hranice

  více

 • [Třístoličník : 7,881 km] Třístoličník

  Od vyhlídky se nezapomeňte jít podívat ke kapli.

  Ze skalnaté vyhlídky na hoře Třístoličník jsou nádherné vyhlídky do všech světových stran. Vrchol hory je 1333m nad mořem. 

  Třístoličník Třístoličník Třístoličník

  více

 • [Třístoličník - kaple sv. Jana Nepomuka Neumanna : 8,447 km] Třístoličník - kaple sv. Jana Nepomuka Neumanna

  Od tohoto místa se vraťte zpět do Nového Údolí, držte se červeného značení.

  Jan Nepomuk Neumann se narodil (28. března 1811, Prachatice – 5. ledna 1860, Filadelfie) byl český katolický misionář, redemptorista, čtvrtý biskup filadelfský (1852–1860) a první světec z USA.Za svého působení založil několik desítek škol a kostelů. 13. října roku 1963 byl blahořečen papežem Pavlem VI.  Svatořečen byl 19. června 1977 papežem Pavlem VI. Nad kaplí naleznete další skalní vyhlídku s krásnými výhledy do krajiny. Na vyhlídce je možnost zapůjčení dalekohledu (placené eura, centy).

  Třístoličník - kaple sv. Jana Nepomuka Neumanna Třístoličník - kaple sv. Jana Nepomuka Neumanna Třístoličník - kaple sv. Jana Nepomuka Neumanna Třístoličník - kaple sv. Jana Nepomuka Neumanna Třístoličník - kaple sv. Jana Nepomuka Neumanna Z rozhledny uvidíte přes 60km vzdálenou elektrárnu Temelín.

  více

 • Nádraží Nové Údolí

 • Nové Údolí CZ/D

 • Rosenauerův pomník

 • Třístoličná cesta - státní hranice

 • Třístoličník

 • Třístoličník - kaple sv. Jana Nepomuka Neumanna

TOPlist
Neustále přidáváme trasy