Náměstí České Budějovice, Římov a zpět

Typ: Cyklo trasa Vzdálenost: 36.5 km Obtížnost: Střední Převýšení: 180 m Hodnocení: 60/5

České Budějovice a okolí, Česká Republika

Náměstí České Budějovice, Římov a zpět

Ze známého českobudějovického náměstí Přemysla Otakara II. se napojíte u radnice Biskupskou ulicí. Ta vás dovede k nedalekému Zátkovu nábřeží. Zde odbočíte doleva a pokračujte proti proudu řeky Malše po cyklotrase č. 1018. Na tomto úseku trasy máte několik možností k občerstvení. Po podjetí železničního mostu zhruba za 250 metrů, odbočíte doprava k mostu a řeku přejedete na druhý břeh. Za mostem odbočíte doleva a uličkou podél řeky pokračujete po cyklotrase č. 1018. Minete Velký jez řeky Malše a za ním odbočíte doprava k hlavní silnici, na které odbočíte vlevo. Tento krátký úsek do Roudného vede po úzké silnici. 

 Vyhledat ubytování v okolí

V Roudném pokračujte po hlavní silnici až k odbočce doleva do mezi domky Jakubovy ulice, která se nachází za točnou autobusu. Na konci této ulice se napojíte na hlavní silnici doleva. Náves v Roudném projedete rovně po hlavní komunikaci a dojedete k dalšímu mostu přes řeku. Za mostem odbočíte doprava a pokračujete pěšinou podél řeky. Po břehu řeky dojedete až do Vidova.

 

 

Ve Vidově odbočíte doleva, jak vám poradí žluté značení cyklotrasy č. 1018. Dojedete na náves s točnou MHD, kterou projedete a dostanete se na hlavní silnici. Zde odbočíte doprava a za 160 metrů sjedete zase doprava. Stále pokračujte po velmi dobře značené cyklotrase č.1018 až do Plava.

V Plavě dojedete k rozcestí s kapličkou, na které se dáte vlevo. Na následujících dvou rozcestích pokračujte rovně. Zhruba za 300 metrů od dětského hřiště odbočíte z asfaltové cesty na pěšinu. Po levé straně pěšiny je vyhlídka na ostrohu nad Malší s pomníkem sv. Jana Nepomuckého z roku 1882. Z vyhlídky sejdete po schodech k lávce, přes kterou přejedete řeku. Za lávkou pokračujte vlevo do chatové kolonie. Následná dvě rozcestí v chatové kolonii přejedete doleva a pak se držíte rovně na cyklotrase č. 1018. Dojedete až k lávce Maxxe Biaggiho a po přejetí této lávky přijedete do Doudleb.

 

V Doudlebech se na prvních dvou rozcestí držte vlevo. Na posledním rozcestí před mostem odbočte doleva a dojeďte se podívat na místní farní kostel, který leží na vyvýšené šiji ostrohu v prostoru někdejšího hradiště. Místní hradiště o rozloze přibližně 4,8 Ha je z dob kolem poloviny 10. století. Po prohlídce okolí kostela se vraťte stejnou cestou zpět na rozcestí před mostem a přejeďte ho. Most je pojmenovaný po svém zakladateli F. M. Čapkovi. Za mostem pokračujte rovně, stále na cyklotrase č. 1018 a za 800 m odbočíte na hlavní silnici doleva. Po hlavní silnici jeďte zhruba 950m, sjedete z cyklotrasy č.1018 a pokračujete po hlavní silnici do obce Hamr.

Odbočka z hlavní silnice na pěšinu po pravé straně je od obce Hamr vzdálená asi 500m. Na této pěšině se napojíte na cyklotrasu č. 1126 a projedete část Křížové cesty. Právě podél kapliček stoupáte až do Římova. Za kaplí „Loučení Ježíše s pannou Marií" u fotbalového hřiště se napojíte na trasu č. 1198, odbočíte doprava a mírným sjezdem, ve kterém si dejte pozor na zpomalovací pruh, se dostanete mezi domky. Odbočíte doleva a při výjezdu z osady se silnice stane polní cestou. Poté pokračujte stoupáním okolo rybníka a cestou lesem ( cedulka trasy č. 1198 vám napoví jestli jedete správně). Na následném rozcestí v lese se držte rovně  značení, za kterým následuje krátký ale nebezpečný sjezd až k lávce přes potok. Za lávkou je to již jenom kousek k rozcestí s kapličkou, na kterém se dáte doprava a napojíte se na asfaltku. Poté nikam neodbočujte, cesta vás dovede k rozcestí v Plavnici.

Na tomto rozcestí odbočíte doleva a táhlým stoupáním se dostanete až k trati v Kamenném Újezdu. Plavnická ulice vás dovede až na náměstí s rybníkem, kde odbočíte doleva. V pravotočivé zatáčce máte možnost posedět v místní cukrárně. Po hlavní komunikaci se dostanete k podjezdu pod silnici I. Třídy. Za podjezdem pokračujte druhou odbočkou vpravo.

Pokračujte podél hlavní silnice rovně směrem na Boršov nad Vltavou. Po vjezdu do lesa odbočte 2x vpravo až přijedete na konečnou autobusu čísla 7. Zde můžete navštívit mlýnské a těstárenské muzeum, které se nachází v areálu Zátkovy továrny. Po kostkách se dostanete až k restauraci pod skálou, za kterou se u mostu přes řeku dáte doprava. Podjedete viadukt a před železničním přejezdem odbočíte doleva.

Pokračujte podél trati, za 300m zahněte doprava, přejedete přes most nad hlavní silnicí a mírným sjezdem po horší asfaltce se dostanete k hlavní silnici do ČB, kde odbočíte doleva. Za čerpací stanicí Benzina na světelné křižovatce odbočíte doleva a přes Beránkovo nábřeží dojedete k řece Vltavě. Po jejím pravém břehu se okolo fotbalového a hokejového stadionu i českobudějovické hvězdárny dostanete k Železnému mostu s modrým obloukem, přes který přejedete do ulice Biskupská. Tato ulice vás dovede až na náměstí Přemysla Otakara II.. 

 
 
 

  • Náměstí Přemysla Otakara II.

  • Malý jez s dětským hřištěm

  • Velký jez

  • Hostinec Na Ostrově

  • Vyhlídka na Malši v Plavě

  • Farní kostel Doudleby

  • Nebezpečný sjezd

TOPlist
Neustále přidáváme trasy