Náměstí České Budějovice, Římov a zpět

Typ: Cyklo trasa Vzdálenost: 36.5 km Obtížnost: Střední Převýšení: 180 m Hodnocení: 60/5

České Budějovice a okolí, Česká Republika

Náměstí České Budějovice, Římov a zpět

Ze známého českobudějovického náměstí Přemysla Otakara II. se napojíte u radnice Biskupskou ulicí. Ta vás dovede k nedalekému Zátkovu nábřeží. Zde odbočíte doleva a pokračujte proti proudu řeky Malše po cyklotrase č. 1018. Na tomto úseku trasy máte několik možností k občerstvení. Po podjetí železničního mostu zhruba za 250 metrů, odbočíte doprava k mostu a řeku přejedete na druhý břeh. Za mostem odbočíte doleva a uličkou podél řeky pokračujete po cyklotrase č. 1018. Minete Velký jez řeky Malše a za ním odbočíte doprava k hlavní silnici, na které odbočíte vlevo. Tento krátký úsek do Roudného vede po úzké silnici. 

 Vyhledat ubytování v okolí

V Roudném pokračujte po hlavní silnici až k odbočce doleva do mezi domky Jakubovy ulice, která se nachází za točnou autobusu. Na konci této ulice se napojíte na hlavní silnici doleva. Náves v Roudném projedete rovně po hlavní komunikaci a dojedete k dalšímu mostu přes řeku. Za mostem odbočíte doprava a pokračujete pěšinou podél řeky. Po břehu řeky dojedete až do Vidova.

 

 

Ve Vidově odbočíte doleva, jak vám poradí žluté značení cyklotrasy č. 1018. Dojedete na náves s točnou MHD, kterou projedete a dostanete se na hlavní silnici. Zde odbočíte doprava a za 160 metrů sjedete zase doprava. Stále pokračujte po velmi dobře značené cyklotrase č.1018 až do Plava.

V Plavě dojedete k rozcestí s kapličkou, na které se dáte vlevo. Na následujících dvou rozcestích pokračujte rovně. Zhruba za 300 metrů od dětského hřiště odbočíte z asfaltové cesty na pěšinu. Po levé straně pěšiny je vyhlídka na ostrohu nad Malší s pomníkem sv. Jana Nepomuckého z roku 1882. Z vyhlídky sejdete po schodech k lávce, přes kterou přejedete řeku. Za lávkou pokračujte vlevo do chatové kolonie. Následná dvě rozcestí v chatové kolonii přejedete doleva a pak se držíte rovně na cyklotrase č. 1018. Dojedete až k lávce Maxxe Biaggiho a po přejetí této lávky přijedete do Doudleb.

 

V Doudlebech se na prvních dvou rozcestí držte vlevo. Na posledním rozcestí před mostem odbočte doleva a dojeďte se podívat na místní farní kostel, který leží na vyvýšené šiji ostrohu v prostoru někdejšího hradiště. Místní hradiště o rozloze přibližně 4,8 Ha je z dob kolem poloviny 10. století. Po prohlídce okolí kostela se vraťte stejnou cestou zpět na rozcestí před mostem a přejeďte ho. Most je pojmenovaný po svém zakladateli F. M. Čapkovi. Za mostem pokračujte rovně, stále na cyklotrase č. 1018 a za 800 m odbočíte na hlavní silnici doleva. Po hlavní silnici jeďte zhruba 950m, sjedete z cyklotrasy č.1018 a pokračujete po hlavní silnici do obce Hamr.

Odbočka z hlavní silnice na pěšinu po pravé straně je od obce Hamr vzdálená asi 500m. Na této pěšině se napojíte na cyklotrasu č. 1126 a projedete část Křížové cesty. Právě podél kapliček stoupáte až do Římova. Za kaplí „Loučení Ježíše s pannou Marií" u fotbalového hřiště se napojíte na trasu č. 1198, odbočíte doprava a mírným sjezdem, ve kterém si dejte pozor na zpomalovací pruh, se dostanete mezi domky. Odbočíte doleva a při výjezdu z osady se silnice stane polní cestou. Poté pokračujte stoupáním okolo rybníka a cestou lesem ( cedulka trasy č. 1198 vám napoví jestli jedete správně). Na následném rozcestí v lese se držte rovně  značení, za kterým následuje krátký ale nebezpečný sjezd až k lávce přes potok. Za lávkou je to již jenom kousek k rozcestí s kapličkou, na kterém se dáte doprava a napojíte se na asfaltku. Poté nikam neodbočujte, cesta vás dovede k rozcestí v Plavnici.

Na tomto rozcestí odbočíte doleva a táhlým stoupáním se dostanete až k trati v Kamenném Újezdu. Plavnická ulice vás dovede až na náměstí s rybníkem, kde odbočíte doleva. V pravotočivé zatáčce máte možnost posedět v místní cukrárně. Po hlavní komunikaci se dostanete k podjezdu pod silnici I. Třídy. Za podjezdem pokračujte druhou odbočkou vpravo.

Pokračujte podél hlavní silnice rovně směrem na Boršov nad Vltavou. Po vjezdu do lesa odbočte 2x vpravo až přijedete na konečnou autobusu čísla 7. Zde můžete navštívit mlýnské a těstárenské muzeum, které se nachází v areálu Zátkovy továrny. Po kostkách se dostanete až k restauraci pod skálou, za kterou se u mostu přes řeku dáte doprava. Podjedete viadukt a před železničním přejezdem odbočíte doleva.

Pokračujte podél trati, za 300m zahněte doprava, přejedete přes most nad hlavní silnicí a mírným sjezdem po horší asfaltce se dostanete k hlavní silnici do ČB, kde odbočíte doleva. Za čerpací stanicí Benzina na světelné křižovatce odbočíte doleva a přes Beránkovo nábřeží dojedete k řece Vltavě. Po jejím pravém břehu se okolo fotbalového a hokejového stadionu i českobudějovické hvězdárny dostanete k Železnému mostu s modrým obloukem, přes který přejedete do ulice Biskupská. Tato ulice vás dovede až na náměstí Přemysla Otakara II.. 

 
 
 

 • [Náměstí Přemysla Otakara II. : 45 m] Náměstí Přemysla Otakara II.

  Z náměstí se vydejte Biskupskou ulicí.

  Náměstí Přemysla Otakara II. - Náměstí je pojmenované po zakladateli města, Českém králi Přemyslu Otakaru II. o rozloze 1,7 Ha ( 133 x 133). Po Vysokém Mýtě druhé největší čtvercové náměstí v ČR. V Jihovýchodní části náměstí najdete bludný kámen opředen pověstí, že na tomto místě stával popravčí špalek. Současná pověst říká, že kdo překročí kámen v určitou hodinu a nevědomky, tak zabloudí. Dominantou náměstí je Samsonova Kašna, radnice a Černá věž.

  Černá věž – Nejznámější stavba Českých Budějovic, která byla postavena v 16. století. Věž má čtvercový půdorys o délce strany 11,6 a je vysoká 71,9m. Měla sloužit jako strážná a hlásná, zvonice a jako symbol bohatství města. Věž je veřejnosti přístupná a můžete si z ní užít výhledy zejména na město i okolí. Poblíž stojí katedrála sv. Mikuláše.

  Samsonova kašna – Tato barokní kašna je jednou z největších svého druhu v ČR a patří mezi významné symboly města. V roce 1716 rozhodla městská rada vybudovat kašnu, z níž byla rozváděna voda do některých ulic. Toto rozhodnutí přímo souviselo s rozvojem města a zvyšujícím se počtem obyvatel. Voda byla přiváděna z řeky Vltavy. Originály soch jsou vystavěny v přízemí českobudějovické radnice.

  Radnice - Jde o renesanční stavbu z poloviny 16. století. Do barokní podoby byla přebudována v první polovině 18. století. Uvnitř radnice můžete zhlédnout originální sochy z Samsonovy kašny i sochy ctností z atiky radnice(moudrost, statečnost, opatrnost, spravedlnost ). Plastiky jsou umístěny v atice. 

  Náměstí Přemysla Otakara II. Černá věž. Černá věž.

  více

 • [Rozcestí na Zátkovo nábřeží : 264 m] Rozcestí na Zátkovo nábřeží

  Na tomto rozcestí se před řekou vydáte doleva a podél řeky pokračujte po značené cyklotrase č. 1018.

  Pokračujte po směru šipky.

  více

 • [Modrý obloukový most : 2,400 km] Modrý obloukový most

  Za občerstvením odbočíte doprava k mostu. Za mostem se znovu napojíte vlevo na trasu č. 1018.

  Modrý obloukový most Tudy pokračujeme.

  více

 • [Odbočka na hlavní silnici : 2,789 km] Odbočka na hlavní silnici

  Od řeky se dáte doprava a na hlavní silnici doleva směrem na Roudné.

 • [Odbočka v Roudném 1 : 4,650 km] Odbočka v Roudném 1

  Zde se držte značení a odbočte z hlavní silnice doleva.

 • [Odbočka v Roudném 2 : 5,369 km] Odbočka v Roudném 2

  Z Jakubovi ulice se stále držte vlevo a napojíte se na hlavní silnici Vidovská. Po této silnice projedete Roudné až k mostu přes řeku.

 • [Trojúhelníkové rozcestí na návsi v Roudném : 5,523 km] Trojúhelníkové rozcestí na návsi v Roudném

  Pokračujete po hlavní silnici k mostu na cyklotrase č. 1018.

 • [Odbočka za mostem : 5,719 km] Odbočka za mostem

  Přejdete přes řeku a za mostem odbočte doprava. Pěšinkou podél řeky pokračujete na trase č. 1018.

 • [Rozcestí ve Vidově : 6,641 km] Rozcestí ve Vidově

  Odbočte doprava a poté doleva na točnu MHD. Stále pokračujte po cyklotrase č. 1018.

 • [Odbočka za točnou (foto) : 6,868 km]

  Po projetí kolem točny MHD se dejte na hlavní silnici doprava.

 • [Sjezd z hlavní silnice ve Vidově : 6,993 km] Sjezd z hlavní silnice ve Vidově

  Sjíždíte z hlavní silnice doprava. Stále se držte na cyklotrase č. 1018.

 • [Rozcestí za Vidovem : 7,164 km] Rozcestí za Vidovem

  Na tomto rozcestí odbočte doleva.

 • [Rozcestí za fotovoltaickou elektrárnou ve tvaru Y : 7,960 km] Rozcestí za fotovoltaickou elektrárnou ve tvaru Y

  Odbočte doleva.

 • [Rozcestí u kapličky v Plavě : 9,991 km] Rozcestí u kapličky v Plavě

  Přijdete do obce Plav a na první rozcestí odbočte doleva.

 • [Rozcestí za kapličkou : 10,101 km] Rozcestí za kapličkou

  Zde pokračujte rovně.

  Rozcestí za kapličkou

  více

 • [Rozcestí u dětského hřiště : 10,185 km] Rozcestí u dětského hřiště

  U dětského hřiště pokračujte rovně.

 • [Odbočka na pěšinu k vyhlídce : 10,629 km] Odbočka na pěšinu k vyhlídce

  Odbočte na pěšinu, která vás dovede k vyhlídce na Malši.

  1018

  více

 • [Rozcestí ve tvaru Y : 11,026 km] Rozcestí ve tvaru Y

  Pokračujte doleva a držte se cyklotrasy č. 1018.

 • [Rozcestí v lese : 12,049 km] Rozcestí v lese

  Pokračujte rovně.

 • [Lávka Maxe Biaggiho : 12,461 km] Lávka Maxe Biaggiho

  Přejdete přes lávku Maxxe Biaggiho a jste v Doudlebech.

  Lávka Maxe Biaggiho Lávka Maxe Biaggiho

  více

 • [Trojúhelníkové rozcestí v Doudlebech : 12,788 km] Trojúhelníkové rozcestí v Doudlebech

  Za lávkou se v Doudlebech držíte po levé straně až dojedete k rozcestí před mostem. Na tomto rozcestí se dojedete podívat na farní kostel doleva, který leží v okolí místního hradiště. Po prohlídce kostela se na toto rozcestí vraťte zpět a pokračujte přes Čapkův most.

  Šipka vede ke kostelu Pohled od kostela. Odbočte vlevo.

  více

 • [Čapkův most : 13,253 km] Čapkův most

  přejedete přes most a držte se hlavní silnice.

  Čapkův most

  více

 • [Odbočka na hlavní silnici v Doudlebech : 14,193 km] Odbočka na hlavní silnici v Doudlebech

  Na této křižovatce odbočte doleva.

 • [Pokračujte po hlavní : 14,846 km] Pokračujte po hlavní

  Zde sjíždíte z cyklotrasy 1018 a pokračujte rovně po hlavní komunikaci.

 • [Odbočka na křížovou cestu : 16,861 km] Odbočka na křížovou cestu

  Sjeďte z hlavní silnice doprava na cyklotrasu č. 1126 a pojedete po křížové cestě.

 • [Rozcestník na křížové cestě : 17,061 km] Rozcestník na křížové cestě

  Jedete směrem na Římov po cyklo č. 1126. Cestou minete několik kapliček patřících ke křížové cestě.

 • [Rozcestí u kapličky '' Loučení '' : 18,164 km] Rozcestí u kapličky '' Loučení ''

  Zde už jste v Římově a za kapličkou '' Loučení '' odbočte doprava. Touto odbočkou sjíždíte z cyklotrasy č. 1126 a napojujete se na č. 1198. Za odbočkou si dejte pozor na zpomalovací retardér ve sjezdu. Dále se držíte cyklo značení č. 1198.

  Rozcestí u kapličky '' Loučení '' Nebezpečný zpomalovací retardér.

  více

 • [Nebezpečný sjezd : 21,088 km] Nebezpečný sjezd

  Strmý sjezd po velmi špatném povrchu. 

  Strmý sjezd po velmi špatném povrchu.

  více

 • [Odbočka na asfaltovou komunikaci : 21,288 km] Odbočka na asfaltovou komunikaci

  Napojujete se na asfaltovou komunikaci a stále pokračujete na cyklotrase 1198.

  Odbočka na asfaltovou komunikaci

  více

 • [Rozcestník Plavnice : 22,777 km] Rozcestník Plavnice

  Na tomto rozcestí odbočíte doleva a pokračujete do Kamenného Újezdu na cyklotrase č. 1121. Za rozcestí vás čeká stoupání po ulici Plavská až na náves obce Kamenný Újezd. 

  Rozcestník Plavnice

  více

 • [Náměstíčko v Kamenném Újezdu : 24,303 km] Náměstíčko v Kamenném Újezdu

  Náměstí projedete rovně a za ním odbočíte doleva. Stále se držte na cyklotrase č. 1121.

  Značení cyklotrasy 1121. Posezení na náměstí Rybníček na náměstí

  více

 • [Křižovatka s cukrárnou : 24,688 km] Křižovatka s cukrárnou

  Pokud máte chuť na sladké můžete se zastavit v místní cukrárně. Naše cesta pokračuje stále po trase č.1121 doprava.

 • [Odbočka za pojdezem : 25,210 km] Odbočka za pojdezem

  Po podjetí hlavní silnice odbočte druhou odbočkou doprava. Zde se napojujete na cyklotrasu č. 7 (dříve č. 12), která vás dovede zpět na Zátkovo nábřeží.

 • [Rozcestí u mostu v Boršově nad Vltavou : 28,390 km] Rozcestí u mostu v Boršově nad Vltavou

  Napojíte se na hlavní a pokračujete rovně stále po cyklo trase č. 7 (dříve č. 12).

 • [Rozcestí u nádraží v Boršově : 29,022 km] Rozcestí u nádraží v Boršově

  Před přejezdem přes trať odbočte doleva.

  Tudy pokračujte.

  více

 • [Rozcestí před tratí : 30,793 km] Rozcestí před tratí

  Zde zahněte doleva a pokračujte po hlavní silnici do Českých Budějovic.

 • [Rozcestí Lidická ul. : 32,931 km] Rozcestí Lidická ul.

  Za benzínkou se na semaforech dáte doleva a po 200 m sjedete k řece.

 • [Rozcestí u Beránkovo nábřeží : 33,179 km] Rozcestí u Beránkovo nábřeží

  Odbočte doleva a podél řeky se dostanete zpět k mostu u Biskupské ulice.

 • [Rozcestí před řekou u centra ČB : 35,264 km] Rozcestí před řekou u centra ČB

  Odbočte doleva a po přejetí mostu se napojte na Biskupskou ulici. Biskupská ulice vás dovedete zpět k výchozímu bodu na náměstí Přemysla Otakara II.

 • Náměstí Přemysla Otakara II.

 • Malý jez s dětským hřištěm

 • Velký jez

 • Hostinec Na Ostrově

 • Vyhlídka na Malši v Plavě

 • Farní kostel Doudleby

 • Nebezpečný sjezd

TOPlist
Neustále přidáváme trasy