Medvědí stezka

Typ: Pěší trasa Vzdálenost: 13.7 km Obtížnost: Střední Převýšení: 326 m Hodnocení: 80/5

Výlety Šumava, Česká Republika

Medvědí stezka

Fotky a zajímavosti naleznete v ''Bodech zájmu''. 

Po příjezdu vlakem na zastávku Ovesná vystoupíte a na konci nástupiště se dáte doleva na asfaltovou cestu. Hned na začátku stezky uvidíte první tabuli s mapou a různými zajímavostmi o Medvědí stezce.Vydejte se směrem nahoru po asfaltové cestě. Zhruba za 300m sejděte z asfaltové cesty doleva do lesa na pěšinku. Zde se držte žlutého turistického značení. Cestou lesem s občasnými velmi strmými stoupáními (pro malé děti nebezpečné, doporučujeme je vzít na ramena) dojdete k Perníkové skále. Kousek za Perníkovou skálu zbystřete, abyste nesešli z cesty. Místy se pěšinka rozchází a na některých místech jsou žluté značky na stromech zarostlé nebo špatně viditelné.

 
 
 

Po zhlédnutí balvanů u Perníkové skály a přečtení zajímavostí o proměnách lesa pokračujte dál po žluté značce. Po pěšince s vyhlídkou do krajiny se průsmykem dostanete kolem mechem zarostlých balvanů až k další skále s názvem Soutěska Lapků. Nedaleko od Soutěsky je i Gotický portál.

Po zhlédnutí skal pokračujete po žlutém značení. Cestou za další skálou se vám na chvilku les změní z jehličnatého na listnatý. Pořád stejnou pěšinkou občas i uličkou mezi balvany jděte dál. Držte se značení „Medvědí stezka" neboli žlutých šipek. Zhruba po 600m dojdete na rozcestí „V Ořeší", kde se dáte podle rozcestníku po žlutém značení. Ujdete dalších 350m mírným klesání až k dalším dvou skalám s názvem Kaple a Hřib.

 

Po užití si vyhlídek od skal Kaple a hřib na vás čeká 90m vzdálená skála Viklan. Poté se vydáte, jak jinak než po žlutém značení, ke skále „Kamenná kráska". Cestou ke Kamenné krásce narazíte na zvláštní útvary z balvanů, ale také bohužel na překážky v podobě spadlých stromů přes cestu. Doufáme, že až vy půjdete Medvědí stezku budou tyto překážky už odstraněny. Kolem Kamené krásky jsou další skály tvořené z balvanů, ale „Krásku" od nich určitě rozeznáte. U krásky se můžete znovu pokochat výhledem na protější les.

Dále vás čeká skála Obří kostky, ke které se dostanete stále po trase žlutých turistických značek. Cestou vás jistě uchvátí několik dalších menších skalních útvarů. Na některých místech cesta vede skrz skály. Pokračujete dále k Jelenímu jezírku, kde může být cesta místy zarostlá, ale žluté šipky vás správně navedou až k jezírku. U Jeleního jezírka si můžete odpočinout a posvačit na lavičkách se stolem. Zde si můžete na informační tabuli přečíst zajímavosti o Jelením jezírku, plavení dřeva nebo něco o Schwarzenberském kanálu.

Z Jeleního jezírka se vydáte směrem Jelení vrchy, které jsou vzdálené zhruba 1,5km. Tento úsek půjdete po úzké asfaltové silnici z kopce. Po příchodu do jeleních vrchů máte po levé ruce hospůdku, kde se můžete v klidu nasvačit nebo doplnit vitamíny pivečkem :-).
Z Jeleních vrchů jezdí v sezóně autobus pro turisty, takže jestli si chcete stezku o půlku zkrátit, máte možnost. Přijdete sice o památník posledního medvěda, ale jinak zbytek cesty není tak zajímavý jako už ušlý kus.

My budeme počítat s tím, že chcete pokořit celou medvědí stezku a dáte se na rozcestí doprava nahoru po asfaltové cestě, stále po žluté značce. Potom na rozcestí sejdete z asfaltky a držíte se žlutého značení. Dále jdete po polní cestě. Cestou k památníku se vám místy po levé ruce nabídne výhled na les. Za 1,5km dojdete na rozcestník Medvědí kámen, kde se dáte doleva dolů a dojdete k již zmiňovanému památníku posledního zastřeleného medvěda. U památníku si můžete na informační tabuli přečíst bližší informace o posledním honu na medvěda na Šumavě.

Po prohlídce památníku se vrátíte tou samou cestou zpět k rozcestníku a pokračujete dále po polní cestě. Můžete si užívat Šumavského lesa, potůčků a přes Rudolfovu cestu, kde narazíte na další balvany, se dostanete až na rozcestí Lesní potok. Zde se můžete opláchnout a pak po asfaltové cestě se vydat doprava. Jděte směrem Černý Kříž, který je vzdálený 1,5km.

Po příchodu do Černého Kříže uvidíte ze stezky nástupiště vlaku. Pokud přijdete brzo a nechce se vám čekat na vlak na nádraží, můžete si zajít na občerstvení, kam se dostanete pěšinkou kolem budovy nádraží. 

 

ubytování v okolí:

hotel české žlebyHotel České Žleby (hodnocení 9/10)

 

Apartmán Pod Plešným jezerem

Apartmán Pod Plešným jezerem (hodnocení 8,8/10)

 

Wellness Hotel MarlinWellness Hotel Marlin (hodnocení 8,2/10)

 

 

 • Ovesná žst. (výchozí bod) Ovesná žst. (výchozí bod)

  Železniční zastávka Ovesná je výchozím bodem této trasy. 

  Otevřeno: Vstupné:
  Ovesná žst. (výchozí bod) Ovesná žst. (výchozí bod)
 • Strmé stoupání Strmé stoupání

  Zde je velmi strmé stoupání. 

  Otevřeno: Vstupné:
  Pohled shora
 • Perníková skála Perníková skála

  Perníková skála je první skálou na trase.

  Otevřeno: Vstupné:
  Perníková skála Perníková skála Perníková skála
 • Soutěska lapků Soutěska lapků

  Druhá skála na trase Soutěska lapků.

  Otevřeno: Vstupné:
  Soutěska lapků Soutěska lapků
 • Gotický portál Gotický portál

  Třetí skála na trase Gotický portál.

  Otevřeno: Vstupné:
  Gotický portál Gotický portál Gotický portál
 • Kaple a Hřib Kaple a Hřib

  Dalšími skálami na trase jsou Kaple a Hřib. 

  Otevřeno: Vstupné:
  Kaple a Hřib Kaple a Hřib Kaple a Hřib Kaple a Hřib Výhled ze skály Kaple Pohled ze skály Kaple
 • Viklan Viklan

  V pořadí šestá skála je Viklan.

  Otevřeno: Vstupné:
  Viklan Příklad cesty
 • Kamenná kráska Kamenná kráska

  Další skálou Medvědí stezky je Kamenná kráska. 

  Otevřeno: Vstupné:
  Kamenná kráska Kamenná kráska Další skalní útvar po cestě
 • Obří kostky Obří kostky

  Obří kostky je poslední skála na naší trase. Po cestě narazíte na ještě několik skalních útvarů.

  Otevřeno: Vstupné:
  Obří kostky Obří kostky Obří kostky
 • Jelení jezírko Jelení jezírko

  Zde si můžete přečíst zajímavosti o Jelením jezírku a plavení dřeva. Je zde možnost k posezení.

  Otevřeno: Vstupné:
  Jelení jezírko Jelení jezírko Jelení jezírko
 • Jelení vrchy Jelení vrchy

  Zde je možnost dobití energie teplým jídlem v místním občerstvení.

  Otevřeno: Vstupné:
  Jelení vrchy Jelení vrchy Tudy pokračujte
 • Medvědí kámen Medvědí kámen

  Pomník posledního medvěda na Šumavě. Můžete si zde přečíst zajímavosti z historie.

  Otevřeno: Vstupné:
  Cesta k pomníku Medvědí kámen
 • Černý Kříž Černý Kříž

  Občerstvení v Černém Kříži.

  Otevřeno: Vstupné:
  Penzion Černý Kříž Odbočka na žel. stanici
TOPlist
Neustále přidáváme trasy