Kašperské Hory, Zlatá stezka
Výlety Kašperské Hory, Česká Republika
Kašperské Hory, Zlatá stezka
Zaparkovali jsme na náměstí v Kašperskývh horách (placené parkoviště). Tři hodinky na cestu vám postačí. Nejprve jsme si dali vynikající řízek s lehkým bramborovým salátem v hotelu Kašperk a poté stejně dobré horké maliny se zmrzlinou v cukrárně. :-)
|
Z náměstí se vydejte okolo samoobsluhy COOP a kina Baarovo ulicí. Již po chvilce přijdete na rozcestí ve tvaru písmena T. Odbočíte doprava do ulice Dlouhá, která plynule navazuje na Nerudovu ulici. V těchto místech můžete zaparkovat zdarma viz. body zájmu. U rozc. Kašperské hory rozc. ( začátek NS Cestou zlatokopů) odbočíte vlevo k nedalé poutní kapli Panny Marie Klatovské (nebo také GRANTL podle vydatného pramene údajně se zázračnou a léčivou vodou). Kousek za Kašperskými horami přijdete ke Zlatému potoku 628 m.n.m.
|
Stezka Zlatokopů vede směrem vlevo, ale můžete se z tohoto místa vydat i jinými směry. Červené turistické značení vás dovede ke keltskému hradišti Obří hrad, nebo zelené k památníku letecké nehody u Zhůří ze dne 24.12. 1937. Ovšem je to pořádný výšlap! Ještě jedna poznámka k tomuto rozcestí. Stezku můžete jít jako my proti proudu potoka a nebo odbočit pěšinkou ostře vlevo do ostrého kopce. Myslíme si, že když půjdete s námi o nic zajímavého nepřijdete, protože na jednom místě odbočíte vlevo a vyjdete na vrchol kopce o dost lepší cestou.
Cesta okolo Zlatého potoka je ze začátku příjemná a zlehka se zvedá, tak jaký má spád potok. Netušli jsme, že půjdeme místy kde stávala továrna na výrobu zápalek, kterou zde založil roku 1873 Henry J. Simlick (sirkárna). Další nečekanou zajímavostí jsou kaskádovité regulační nádrže. No a samozřejmě uvidíte každou chvilku vstupy do podzemních prostor (štol a šachet). V lese minete rozcestí a držíte se vpravo okolo potoka. Doleva odbočíte později a vyjdete na vrchol kopce s posezením. Zde se to štolami jenom hemží. Pak se vrátíte k potoku a pokračujete proti jeho proudu. U lávky pokračujte vlevo pěšinko. Za chvilku vás značení pošle vlevo do krátkého strmějšího stoupání. Pokud jdete s malými dětmi pokračujte raději okolo potoka. Vy co vyšlápnete, nebudete litovat, jsou zde několikeré vstupy do štol ve skále. Jen si dejte pozor až půjdete úsek dolů k potoku. Značení je hůře vidět, ale jde to. Okolo potoka dojdete k seismologické stanici. Dle značení měla být průchozí, ale nebyla. Takže jsme pokračovali kratičkým stoupáním podél plotu.
Došli jste na asfltku a odbočíte doprava k rozcetí Mlýn na rybníce (U rozcestí začíná velmi dlouhá NS Strážců hranice). My jsme bohužel tuto část neprošli. Na rozcestí odbočte vlevo do lesa a jdete dle značení ke štole Naděje. Před Kašperskými Horami přijdete opět na asfaltku a odbočíte doprava. Minete hornické domky, sjezdovku a pokračujete Dlohou ulicí až k ulici Fügnerova, ta vás dovede k muzeu Šumavy. Muzeum je na náměstí naproti kostelu. Krátký úsek v levotočivé zatáčce půjdete bez chodníku, pozor na děti!
-
Náměstí Kašperské Hory
-
Rozcestí Kašperské Hory a poutní kaple P. Marie Sněžné
-
Zlatý potok
-
Kaskádovité nádrže
-
Odbočka ke štolám
-
Štoly na vrcholu stoupání
-
Rozcestí u lávky
-
Štoly a šachty na kopci
-
Seismografická stanice
-
Lyžařský areál Kašperské Hory
Poznámka: Kliknutím na ikonku Vám bude zobrazena trasa.
-
Náměstí Kašperské Hory
První zmínky o městě pochází z roku 1337, kdy zde bývala hornická osada při významném zlatonosném revíru. Za vlády Jana Lucemburského byla osada povýšena na horní město. Jako cílové město zlaté stezky bylo město vybráno roku 1356. Císař Rudol II povýšil město roku 1584 na královské svobodné horní město.
Uprostřed náměstí v Kašperských horách stojí opravený kostel sv. Markéty a přímo naproti průčelí zrekonstruovaná radnice se třemi barokními štíty. Tento původně renesanční dům vlastnil Jiří z Lokšan zástavní držitel hradu Kašperk a místokancléř českého království. Později bylo průčelí barokně upraveno. Dále poblíž kostela uvidíte sochu Sv. Jana Nepomuckého, muzeum Šumavy a muzeum historických motocyklů.
Otevřeno: Vstupné: