Dálková cyklotrasa Železná Ruda, Modrava, Písek, Zvíkov, Praha

Typ: Cyklo trasa Vzdálenost: 319.5 km Obtížnost: Těžká Převýšení: 1126 m Hodnocení: 100/5

Dálkové cyklotrasy, Česká Republika

Dálková cyklotrasa Železná Ruda, Modrava, Písek, Zvíkov, Praha

Dálkové cyklotrasy díl I.

Tento dlouhý cyklovýlet ze Železné Rudy do Prahy není zdaleka jen o tom, že ho prosvištíte za pár dní bez zastávky. V zajímavých místech, jakými jsou např. Železná Ruda, Modrava, Srní, Kašperské Hory (kousek mimo trasu), Písek, Živohošť, Davle, Praha, jsme připravili povídání i výlety. ad fotkami najdete prolink na výlety z místa, kudy projíždíte a můžete si upravit cyklotrasu dle libosti.

 
 
 

Již po 40 km jízdy se napojíte v Modravě na vodní tok Vydru posléze Vchynicko-Tetovský plavební kanál, řeku Otavu, přehrady Orlík, Slapy, Štěchovice, v.n.Vrané a u Prahy řeku Vltavu. Nejvíce vás bude bavit úsek z vrchu hory Poledník do Rejštejna, z nadmořské výšky 1315 m.n.m. sjedete na 33 km dlouhém úseku 785 výškových metrů do nadmořské výšky 570 m.n.m. v Rejštejně! Pro zajímavost Karlův most v Praze leží v nadmořské výšce 200 m.n.m.

Zajímavá místa, která navštívíte seřazena chronologicky - Jezero Laka, rozhledna Poledník, Tříjezerní slať, Hradlový most-Rechle, Hauswaldská kaple, Vlčí výběh, Čeňkova pila, muzeum lehkého opevnění Annín, zvon Pátera Ferdy v Sušici, zřícenina hradu Rabí (mimo trasu), Žižkův most, hrad Strakonice, vodní tvrze v Kestřanech, Švejkovo Putim, nejstarší kamenný most v Písku, hrad Zvíkov, zámek Orlík, Schwarzenberskou hrobku a na konci Karlův most. Tedy hodně stručně řečeno. Horská, treková elektrokola nejsou od věci! :-). 

Přejdete-li pod mapou do Bodů zájmu a zvětšíte mapu, uvidíte zajímavosti na trase, všímejte si i slziček mimo trasu, jsou to další zajímavá místa, která můžete cestou navštívit. Při najetí na slzičku se vám za chvilku ukáže název a po kliknutí srolujete na popis. V některých místech, kterými projedete se natáčela Zmizelá Šumava

Možný plán vaší cesty na týden. Z důvodů obsazenosti ubytovacích kapacit v hlavní turistické sezoně doporučujeme tento výlet na jarní či zářijové dny. GPS vás dovede až k hlavnímu nádraží.

In-počasí

 

 

Přibližné vzdálenosti mezi turistickými centry:

1. den: Železná Ruda - Modrava 40 km.

Přesměrování na booking.com Přesměrování na booking.comPřesměrování na booking.com

2. den: Modrava - Sušice 40 km.

Přesměrování na booking.comPřesměrování na booking.comPřesměrování na booking.com

3. den: Sušice - Strakonice 40 km, Sušice - Písek 65 km. Pokračujeme z Písku. Ze Strakonic je cesta do Zvíkova o 25 km delší!

Přesměrování na booking.comPřesměrování na booking.com

4. den: Písek - Zvíkov 30 km, Zvíkov - parníkem do Orlíka nad Vltavou a na kole kemp Orlík Loužek-chaty Vlachová 20 km, Orlík nad Vltavou -  Kamýk n.Vlt. cca. 30 km, celkem na kole 60-70 km.

Přesměrování na booking.comPřesměrování na booking.comPřesměrování na booking.com

5. den: kemp Orlík Loužek chaty Vlachová, nebo Kamýk nad Vltavou - Živohošť, cca 30-40 km,

Přesměrování na booking.com

6. den: Živohošť - Praha-50 km.

Přesměrování na booking.com 

 


Doprava vlakem
Odkud: Datum:
Kam: Železná Ruda Čas:

 

Pokud se budete chtít zdržet v Železné Rudě máme připraveny výlety.

Tipy na výlety v Železné Rudě

Vodopád Bílá StržVrch OstrýPohádková země Brčálník

První den tohoto více jak 300 km dlouhého cyklovýletu projedete nejtěžší úsek na trase. Poradíme vám, jak se první den vyhnout stoupáním u jezera Laka a na Poledníku.

 
 
 

Popis:

Z nádraží či přilehlého parkoviště v Železné Rudě se vydáte okolo stoky do Sklářské ulice. V ulici odbočíte doleva, přejedete přes trať, za kterou odbočíte vlevo. Zde se napojujete na cyklotrasu č. 2113. Na nedalekém Debrník rozcestí odbočíte opět vlevo a stoupáte k Zámeckému lesu. Toto rozcestí projedete rovně a pokračujete stoupáním k vyhlídce Pod Polomem. Cestou si přečtete na informačních tabulích něco ze života tetřeva hlušce. Za vrcholem vás čeká 1,5 km dlouhý sjezd perfektní asfaltkou. Přijedete k místu nazvaném příznačně "V zátočině'', ostrá levotočivá zatáčka vás velmi přibrzdí. Dalších 600 metrů k ''Rudské křižovatce'' pokračujete ve sjezdu a odbočíte doprava. Za lesem přijedete k nouzovému nocovišti Hůrka. Jen kousek za nocovištěm si můžete prohlédnout hrobku rodiny Abelů (zde se natáčely dva díly Zmizelé Šumavy). Od hrobky se vraťte kousek k rozcestí a odbočte vlevo k jezeru Laka. Ještě před jezerem odbočte za potokem doprava.

Upozornění: V zimním a jarním období: 15.11. - 15.7. je pro cyklisty úsek za jezerem Laka z důvodu ochrany tetřeva hlušce uzavřen. Ovšem přijedete-li na jaře či v červnu, nezoufejte. Od jezera Laka se vraťte k hrobce, kterou minete a za chvíli na rozcestí Stará Hůrka odbočíte doprava na ''Vysoké lávky''. Příjemným sjezdem dojedete do Prášil, kde se opět napojíte na trasu. Vyhnete se jednomu velmi nepříjemnému stoupání a ušetříte spoustu sil.

Za jezerem vás čeká velmi nepříjemné strmé stoupání s následným prudkým sjezdem (cesta byla velmi pěkná). Za Horními Ždánidly do Prášil je další prudký sjezd, kde buďte velmi opatrní. V Prášilech na hlavní komunikaci odbočíte doleva. Zde je cukrárna, restaurace, bufet a archeopark. Od archeoparku se vraťte k zatáčce a pokračujte po hlavní silnici vlevo. Ještě před Prášilským potokem můžete navštívit botanickou zahradu s bizony.

Za Prášily na rozcestí sjedete z hlavní silnice doprava na cyklostezku. Minete parkoviště na Slunečné a stanoviště národního parku. Na Grubergu je třeba se dobře rozhodnout. Ti co si nevěří pojedou směrem na Velký Bor, Mechov, Srní, Rejštejn a mazáci to vezmou na Poledník! Stoupání je z počátku velmi přijatelné, to nejhorší vás čeká až od rozcestníku ''Liščí díry''. Kdo chce, může vytlačit kola k Prášilskému jezeru. Z Poledníku se vraťte na ''Předěl'' a pokračujte sjezdem na ''Bavorskou cestu''. Zde si dejte pozor na odvodňovací kanálky, které mohou být nebezpečné. Dá se říci, že to nejhorší z cesty do Prahy máte za sebou. Na ''Bavorské cestě'' odbočte doprava a asfaltkou sjeďte k ''Javoří pile'' (cestou můžete odbočit k vyhlídce Oblík mimo trasu, i zde kola potlačíte). Zde odbočíte doleva a již přijatelným stoupáním se dostanete k Tříjezerní slati. Od slati vás čeká další prudký sjezd k Rybárně (pokud nepřibrzdíte a odbočíte vlevo, dojedete k nouzovému nocovišti před Modravou). U nocoviště přejeďte přes Roklanský potok a okolo pivovaru, muzea dřevařství (sjíždíte z cyklotrasy č. 2113) a centrálního parkoviště (na druhém konci parkoviště vzniká dravá říčka Vydra). Dojedete k hlavní silnici směr Srní.

Tipy na výlety v okolí Modravy

BřezníkTříjezerní slaťVyhlídka Oblík

Zde odbočte doleva a napojíte se na cyklotrasu č. 33. Po dvou kilometrech jízdy odbočíte doleva k hradlovému mostu Rechle a sjedete z cyklotrasy č. 33 na č. 2114. Okolo Vchynicko-tetovského plavebního kanálu se báječně svezete až k odbočce k Hauswaldské kapli. Po prohlídce kaple se vraťte ke kanálu a pokračujte k parkovišti Mechov. Na hlavní komunikaci odbočte doprava a dojeďte do Srní. GPS je prodloužena k Vlčímu výběhu. Pokud nechcete za vlky, jeďte rovně okolo samoobsluhy a pošty.

Výlety v okolí Srní 

Vlčí výběhHauswaldská kapleHradlový most

Na konci Srní je benzínka a placené parkoviště. Upozorňujeme, že devítikilometrový úsek ze Srní do Rejštejna je velmi frekventovaný a plný serpentin!!! V Čenkově pile minete muzeum Šumavské energie a přejedete říčku Vydru. Za mostem odbočte na začátku parkoviště doleva a kousek dojeďte k soutoku Vydry a Křemelné, čímž vzniká řeka Otava. Nedaleko proti proudu Křemelné se nachází nepřístupný Paštěcký vodopád. Pak se vraťte na hlavní silnici a jeďte na Rejštejn. Pokračujte Otavskou cyklotrasou č. 331, 313, ale záhy zjistíte, že také č. 12 a u Velkých Hydčic č. 312. V Rejštejně minete velké parkoviště, autobusovou zastávku a před mostíkem odbočíte doleva. Sjedete na úzkou asfaltku i zde dávejte pozor! Z mostíku si prohlédnete soutok Losenice a Otavy. V nedalekém Radešově odbočte ostře vpravo a přejeďte přes řeku.

Výlety z nedalekých Kašperských Hor

Hrad KašperkŠtoly a šachtyRotunda sv. Antonína Paduánského

Za řekou odbočte doleva a pokračujte opět po hlavní směrem na Annín. V Anníně minete most a u autobusové zastávky vyšlápnete krátký kopeček k muzeu lehkého opevnění. Pak se k mostu vraťte a přejeďte na druhou stranu řeky.

V Anníně projedete okolo muzea skla. Za muzeem můžete odbočit doleva k nedalekému kostelu sv. Mouřenec (i zde se natáčela Zmizelá Šumava) a k hrobce rodiny Schmidtů. Dále pokračujte až k hlavní silnici a odbočte doprava. Přejedete znovu řeku Otavu a odbočíte doleva na Dlouhou Ves, Sušici. V Dlouhé vsi u požární zbrojnice a samoobsluhy odbočte doleva mezi domky. Za chvilku dojedete k lesu, kde můžete potkat in-line bruslaře. Přejedete přes řeku a v pohodě dojedete k rozcestí, u kterého je betonová lávka pro pěší a vlevo letní plovárna. Za lávkou je občerstvení a nápis na zemi "odbočka ke zvonu Pátera Ferdy''. Pak se vraťte na druhou stranu řeky a pokračujte do centra Sušice. Minete Off park a dětské hřiště. Na hlavní silnici odbočte doleva a hned doprava na náměstí Svobody. Z náměstí pokračujte hned první kraťoučkou ulicí (Mostní ulice), a přejeďte na druhou stranu řeky. Hned za řekou odbočte doleva a pokračujte po proudu řeky. Ještě v Sušici můžete projít křížovou cestu k nedaleké kapli sv. Anděla Stážce.

Za městem projedete vilovou čtvrť a přejedete železniční přejezd. Za tratí odbočíte doleva a vyšlápnete celkem nepříjemné kilometr dlouhé stoupání. Potom budete odměněni pohodovým sjezdem do Chmelné, kde odbočíte na hlavní silnici doleva. Chmelnou projedete po hlavní silnici a pokračujete ve sjezdu. Přijedete k lesu a jedete pěknou lesní cestou podél trati. Za lesem u železničního přejezdu odbočíte doprava na hlavní komunikaci. Na rozcestí Žichovice u Zámku si můžete cestu prodloužit ke zřícenině Rabí. Ti co pokračují přejedou kamenný mostík přes Nezdický potok a po 300 metrech odbočí z hlavní silnice doleva. Při přechodu na polní cestu uvidíte vlevo velmi pěkné výhledy na Rabí. Za chvilku jsme jeli krátký, ale bahnitý úsek okolo řeky Otavy. V Hrůbatech jsme přejeli přes trať a v lese potkali stroje na těžbu dřeva (opět jde o velmi krátký úsek). Za lesem pokračujete již po slušné polní cestě do nedalekých Velkých Hydčic. Minete fabriku, projedete vsí a u přejezdu pokračujte vpravo. Za kopečkem v ostré pravotočivé zatáčce můžete odbočit vlevo ke zřícenině hradu Prácheň. Ovšem pozor, můžou vás míjet stejně jako nás, naložené kamiony!!! Ke zřícenině vystoupáte krátké nepříjemné stoupání. Pak pokračujte ve sjezdu do Horažďovic. Ve sjezdu budete muset přibrzdit a odbočit doleva k mostu. Pokud chcete do města přejeďte most odbočte doprava a hned doleva. Prácheňskou ulicí dojedete do ulice Ševčíkova a odbočíte doleva na náměstí.

Ti co minou Horažďovice pokračují vpravo mírným stoupání k odbočce ke kapli sv. Anny a odbočí doleva. Až do Katovic nás kromě cyklo značení provedlo také červené turistické, které je téměř na každém stromě či sloupu. Za kaplí jsme jeli kousek pěšinkou přes pole. V lesíku pojedete krátké stoupání lepší cestou. Dále do Kozlova byla cesta v pohodě. V Kozlově odbočíte na hlavní vlevo a pokračujete návsí rovně. Přejedete přes řeku do Střelských Hoštic. Za samoobsluhou a před kostelem odbočíte doprava. U kostela sv. Martina pokračujte v těsné blízkosti podél kostelní zdi, ať se nevracíte stejně jako my. Pro jistotu budete mít fotku v bodech zájmu. Za Hošticemi se polní cesta zlomí ostře vlevo na kraťoučké stoupání s posezením a vyhlídkou. V Horním Poříčí odbočíte doprava ke vzdělávacímu středisku univerzity Karlovy. Teď dobrý pozor. Již na začátku chatek odbočte doleva na malý mostík, za kterým je vyvýšený poklop. Dále přijedete k pěknému jezu, kde se můžete natáhnout a vykoupat. Za jezem přijedete na hlavní a odbočíte doleva a vzápětí doprava k místu, kde stojí Žižkův most. Za potokem se nachází PR Kněží hora, na jejímž vrcholu je slovanské hradiště Kněží hora z devátého století našeho letopočtu. Dále minete Jakubovu studánku a přijedete do Katovic.

 V Katovicích projedete Husovo náměstí, za kterým odbočíte doprava do Nádražní ulice. Pak ignorujte veškerá značení, přejeďte přes řeku a hned za ní odbočte doleva. Pojedete kilometr a půl frekventovanou silnicí a na konci rovinky před Pracejovicemi odbočíte doleva na cyklostezku. Chvilku pojedete polní cestou k rozcestí ve tvaru písmena T. Zde odbočíte doprava na asfaltku. Za chvilku odbočíte na hlavní silnici doleva a přejedete zpomalovací pruh na silnici. Sjedete na betonku a odbočíte na rozcestí ve tvaru Y doprava. Podjedete viadukt a na hlavní silnici odbočíte doleva. Chvilku se svezete a odbočíte doleva do zahrádkářské kolonie. Přejedete přes dva mostíky a odbočíte doprava k pivovaru Dudák.

Ještě před pivovarem je pěkná travnatá pláž s kabinkou na převlečení. U pivovaru najeďte na hlavní silnici, odbočte doprava přejeďte přes řeku, lépe řečeno řeky Otavu a Volyňku. U hradu se nachází soutok těchto řek. Za řekou jeďte po hlavní silnici (minete kino) cca. jeden kilometr až ke světelné křižovatce ve tvaru písmene T. Rovně se nachází autobusové i vlakové nádraží ve Strakonicích. Na této křižovatce odbočte doprava (směr České Budějovice, Vimperk) a podjeďte viadukt. Na začátku kruhového objezdu přejeďte přes přechod ke kostelu sv.Václava. Po schůdkách vyneste kola nahoru a pokračujte v jízdě.

Otavská cyklostezka č.1045 vás dovede až do Pracejovic. V Pracejovicích odbočte doleva. Na začátku Štěkně u zastávky odbočte opět doleva. Projedete okolo domu, kde žil Karel Klostermann. Na návsi odbočíte doleva k zámku. Před zámkem zahněte vpravo a po chvilce vlevo do pěkného areálu. Ideální místo pro posezení. Poté se vrátíte na náves, kterou projedete po hlavní silnici směrem Kestřany.

Ze Štěkně pokračujte přes Nové Kestřany do Kestřan. Zde je toho doopravdy mnoho k vidění. Po příjezdu na náves máte po pravé ruce kostelík a po levé dvě nádherné tvrze, které se nacházejí za zámkem. Jedna je na začátku rekonstrukce. Jedná se o horní a dolní tvrz Kestřany. Je to nádherné místo, kde se zajisté zdržíte. Pak se vraťte kousek zpět a odbočte doleva na Lhotu u Kestřan ke kapli Sv. Kříže. Za chvilku dojedete k řece, kde se vlevo kaplička nachází. Poté přejeďte řeku, projeďte Lhotu u Kestřan a kousek za vsí odbočte doleva k rybníků Řežabinec. Chcete-li dojet k památníku bitvy u Sudoměře, pokračujte za Lhotou u Kestřan rovně (bod zájmu mimo trasu). Za rybníkem přejedete s opatrností hlavní silnici a vjedete do Švejkovo Putimi. :-) Za kamenným mostíkem si prohlédnete Švejkovu sochu a jen kousek dál si prohlédnete CK stanici, kde se natáčely záběry z Dobrého vojáka Švejka. Otavská cyklostezka pokračuje mezi mostem a CK stanicí. Za Putimí přejedete velmi frekventovanou hlavní silnici rovně! 

Minete soutok Otavy a Blanice, za kterým dojedete opět na hlavní silnici, zde odbočte doleva a před nedalekým mostem sjeďte vpravo. Do písku pojedete velmi pěkný úsek podél řeky. V určitých místech je cyklostezka úzká. Dávejte si pozor na proti jedoucí cyklisty.

Výlety v Písku a okolí | Procházka v Písku

Kamenný most v PískuDům na Alšovo náměstíVodní tvrz Kestřany

V Písku podjedete železnici a frekventovanou silnici. Za dalších 300 metrů odbočte doleva a přejeďte přes ostrov na druhou stranu řeky. Ti co chtějí k nádraží, pokračují rovně okolo plaveckého stadionu. Nádraží i parkoviště najdete v mapě mimo trasu. Ti co jedou dále, odbočí na druhém břehu doprava k nedalekému nejstaršímu kamennému mostu v Čechách. Přejedete na druhou stranu řeky a odbočíte doleva.

 

Úsek Písek-Praha popis a GPS:

Podél řeky pojedete až k Plynové lávce, přes kterou přejedete na druhý břeh. Na rozcestí Borečnice u mostu odbočíte doprava a za chvilku u autobusové zastávky opět doprava. Projedete Borečnici, Varvažov, Zvíkovské Podhradí, hrad Zvíkov. Úsek Písek-Zvíkov je dlouhý 30 km. U hradu můžete nastoupit na vyhlídkovou plavbu do Orlíka nad Vltavou (za kola zaplatíte jako za děti). V hlavní turistické sezoně vás parník doveze až k hrázi přehrady. Kousek od hradu Orlík se nachází Schwarzenberská hrobka.

Informace pro ty, kteří jedou dále na kole po pravém břehu, podle gps. Za Starým Sedlem odbočíte doleva a přejedete přes zrekonstruovaný Žďákovský most (cyklotrasa 1155). V Kostelci nad Vltavou se napojíte na cyklotrasu č.7. Dojedete do Krásné Hory nad Vltavou a posléze do Kamýka nad Vltavou.

Informace pro ty co pokračují po levém břehu. pokračujte na Kožlí, Kozárovice, Zbenice, Bukovany, Pečice, minete Bohostice, Smolotely. Ze Smolotel dojdete NS k poutnímu místu Maková hora. Velmi pěkný barokní kostel sv. Jana Křtitele a Panny Marie Karmelské postavil na zakázku Jana Felixe Chanovského-Kaselovského Marc Antonio Canevalle.Dolní Líšnice, Orlická přehrada hráz, Podmoky, Krásná Hora nad Vltavou, Kamýk nad Vltavou. Kousek od Kamýka nad Vltavou západním směrem dojdete po zelené ke zřícenině hradu Vrškamýk, který byl založen na místě staršího knížecího hrádku a sloužil jako letní sídlo nejstarších českých panovníků. Uvidíte zříceniny hradních budov, příkopy a valy.

Stručně a s pomocí GPS úsek Kamýk nad Vltavou-Živohošť. Drážkov, Chramosty, Líchovy, Křepenice, Nalžovice-Chlum. Za Chlumem můžete dojet rovně dva kilometry k rozcestí U Křížku. Projdete se po NPR Drbákov-Albertovy skály k vyhlídkám Bartůňkova a Bílá skála. Uvidíte nádherné výhledy na údolí Vltavy. 

Drbákov - Albertovy skály - video

Dále pokračujte Radíč, Nahoruby, Stranný, Blažim, Živohošťský most. 

Živohošť letní dovolená. V Živohošti jsme trávili letní dovolenou, takže i zde najdete pár tipů na výlet z okolí.

 Výlety v okolí Živohošti

Zámek RadíčVyhlídka Opata ZavoralaLom Hřímězdice

Úsek Živohošť-Praha. Čím, Buš, Slapy. Ve Slapech můžete odbočit doprava a dojet k místu kde bývaly Svatojánské proudy.

Zaniklá krása Svatojánských proudů na Vltavě - Video

Vyhlídka Máj – nejkrásnější pohled na Vltavu - Video

Pojedete okolo hráze Slapské přehrady do Třebenic. Z parkoviště Třebenice-bus pokračujte pěšky NS Svatojánské proudy (tam i zpět 3,5 km). Pěší mohou dojít do Štěchovic. Cestou projdete skrz skály a minete trampské osady. Autobus vás doveze zpět do Třebenic, takže stezku můžete projít celou. 

IDOS - Vyhledání spojení

Štěchovice, Davle, kde je soutok Vltavy a Sázavy, Radotínský most. U Davle se určitě vyplatí strávit dva, tři dny. Pokud si budete chtít prohlédnout významné archeologické naleziště Čekanka a Orlí vyhlídku, zahněte již ve Štěchovicích na most Dr.Edvarda Beneše do Hradišťka. Ještě před soutokem Vltavy a Sázavy se na ostrově sv. Kiliána nachází základy Ostrovského kláštera, založeného knížetem Boleslavem II. roku 999. Bohužel na zarostlý ostrov se dostanete pouze lodí, nebo člunem. Pokud přejedete v Davli přes řeku Vltavu, můžete nad vesnicí Petrov u vrchu Ďábel 398 m.n.m. navštívit geometrický střed Čech. Od věci není ani projížďka vlakem proti proudu řeky Sázavy. Za železniční stanicí Petrov u Prahy se přímo u trati vypíná skalní útvar Pikovická jehla, na jejímž vrcholku se nachází kříž. Dále si užijete vyhlídky z nádherného železničního viaduktu Žampach na rokli Kocour. Doporučujeme vystoupit z vlaku v Jílovém u Prahy a projít se NS k tomuto nejvyššímu železničnímu kamennému mostu v Čechách. Jeden ze sedmi oblouků dosahuje výšky 41,73 m. První vlak po mostě projel stejně jako po Kláštereckém viaduktu u Vimperka v roce 1900. Na NS Jílovské zlaté doly navštívíte přístupné štoly Sv. Antonína Paduánského a Sv. Josefa, ve kterých se pravděpodobně těžila zlatá ruda. Z Jílového u Prahy se můžete vydat pěšky i opačným směrem a navštívit přístupnou štolu Halíře. Prohlédnete si křemičité žíly s obsahem zlata a moderní i středověký způsob ražení zlata. Davle stojí za zastávku, co říkáte?

 

Doprava vlakem
Odkud: Davle Datum:
Kam: Čas:

 

 

Ubytování Davle 

 

Proč jsme se zmínili o Radotínském mostu. Pod mostem vede cyklostezka a na druhém břehu Vltavy a poté Berounky můžete pokračovat s námi na hrad Karlštejn a dále ke Křivoklátu. Zpět do Prahy vás sveze vlak. Z Karlštejna se můžete projít k lomům Amerika a nebo navštívit muzeum betlému a voskových figurín. 

Výlet na Karlštejn 

KarlštejnMuzeum voskových figurínLomy Amerika

Ti co pokračují do centra, mohou s námi navštívit nejvýznamnější turistické zajímavosti hlavního města mimo trasu. Mohou se hodit i záchytná parkoviště na okraji Prahy. Cestou do centra můžete vyběhnout schody na Vyšehrad a nebo se svézt parníkem z Rašínova nábřeží třeba k ZOO. 

GPS vás za Karlovo mostem dovede k hlavnímu nádraží. 

Výlety v Praze a okolí

Výhled na Pražský hradKarlův mostZoo Praha

 

 15.7.2016

 • Výbava na výlet

 • Bankomat Železná Ruda (mimo trasu)

 • Samoobsluha COOP (mimo trasu)

 • Nádraží a parkoviště Železná Ruda

 • Penzion U Kaplicky ***

 • Vyhlídka na Velký Javor

 • Nouzové nocoviště Hůrka

 • Hrobka rodiny Abelů

 • Jezero Laka

 • Horní Ždánidla

 • Potraviny a cukrárna

 • Informační středisko Prášily (mimo trasu)

 • Archeopark (mimo trasu)

 • Chata U Jakuba

 • Bizoni v botanické zahradě

 • Prášilské jezero (mimo trasu)

 • Rozhledna Poledník

 • Nouzové nocoviště Poledník

 • Polední hora vrchol

 • Odvodňovací rigoly

 • Oblík (mimo trasu)

 • Javoří pila

 • Tříjezerní slať

 • Rybárna

 • Nouzové nocoviště Modrava

 • Modrava

 • Hotel Madr ***

 • Hradlový most a parkoviště

 • Vchynicko - Tetovský plavební kanál

 • Hauswaldská kaple

 • Kostel Srní

 • Naučná stezka Vlčí výběh

 • Srní

 • Hotel Srní ****

 • Parkoviště u benzínové pumpy

 • Parkoviště a bufet Čeňkova pila

 • Čeňkova pila a soutok

 • Rejštejn

 • Hotel Kašperk ****

 • Muzeum lehkého opevnění Annín

 • Most pro pěší

 • Kamenná lávka

 • Chata s rozhlednou Svatobor (mimo trasu)

 • Apartmany Basta

 • Náměstí Svobody Sušice

 • Kaple sv. Anděla Strážce (mimo trasu)

 • Zřícenina Rabí (mimo trasu)

 • Vyhlídka na hrad Rabí

 • Zřícenina hradu Prácheň

 • Zámek Horažďovice (mimo trasu)

 • Kaple sv. Anna

 • Odbočka u kostela sv. Martina, Střelské Hoštice

 • Vyhlídka s posezením

 • Horní Poříčí

 • Jez Dolní Poříčí

 • Žižkův most a přírodní rezervace Kněží hora

 • Odbočka před Pracejovicemi

 • Odbočka do zahrádkářské kolonie

 • Travnatá pláž

 • Penzion na Zborově

 • Pivovar Dudák

 • Hrad Strakonice

 • Napojení ze Strakonice

 • Dům Karla Klostermanna (mimo trasu)

 • Zámek Štěkeň (kousek mimo trasu)

 • Horní tvrz Kestřany

 • Dolní tvrz Kestřany (Barchovská)

 • Kaple sv. Kříže

 • Žižkova mohyla (mimo trasu)

 • Rybník Řežabinec

 • Kamenný most přes Blanici

 • Švejkovská CK stanice

 • Soutok Otavy a Blanice

 • OtavArena ***

 • Nádraží Písek (mimo trasu)

 • Kamenný most v Písku

 • Hotel Zvíkov ***

 • Parkoviště u hradu Zvíkov

 • Hrad Zvíkov

 • Zámek Orlík nad Vltavou

 • Vyhlídka nad vodní nádrží Orlík

 • Schwarzenberská hrobka

 • Chaty Vlachová **

 • Penzion Paták

 • Lom Hříměždice (mimo trasu)

 • Větrný mlýn (mimo trasu)

 • Tvrz Křepenice

 • Zámek Radíč

 • Vyhlídka opata Zavorala (mimo trasu)

 • Rozhledna Drahoušek (mimo trasu)

 • Penzion Lidovka

 • Resort Beach Nová Živohošť

 • Pod Pražským okruhem-Radotínský most

 • Hotel Bohemians ***

 • Vyšehradské sady

 • Přístaviště Rašínovo nábřeží

 • Petřín (mimo trasu)

 • Karlův most

 • Pražský hrad (mimo trasu)

 • Staroměstské náměstí

 • Křižíkova fontána (mimo trasu)

 • ZOO Praha (mimo trasu)

 • Hlavní nádraží

Rady a tipy

Tip na dovolenou v Česku. Dálková cyklotrasa Šumava-Praha Otavská a Vltavská vede okolo řek a přehrad. Tento dlouhý cyklovýlet je vhodný pro babí léto, teplý podzim a jaro. 

Informace pro vodáky:

Vydra z Modravy je splavná pouze od 15.3. do 31.5. jen o sobotách a nedělích. Pouze kanoe a kajaky.

Z Rejštejna, Čeňkovy pily mohou nastoupit vodáci a sjíždět řeku Otavu. Jet mohou při dostatku vody až k Orlické přehradě. Úsek ze Strakonic bývá splavný i při menším stavu vody.

Pronájem reklamních ploch: Informace pro půjčovny kol, elektrokol, lodí, raftů, motokár, prodejny se sportovním vybavením, hospůdky, kempy, restaurace, penziony, hotely, plovárny, cestovní kanceláře, apod., kteří se najdou poblíž trasy. Každému kdo bude mít zájem přidat do této cyklotrasy bod zájmu, pošleme na vyžádání ceník. Tato cyklo trasa bude propagována na sociálních sítích.

Upozornění: na MODRAVĚ se později cyklotrasa rozdvojí na dálkovou cyklotrasu Železná Ruda, Lipno, České Budějovice, Zvíkov, Praha!!! Bude možné ujet i kolečko zpět na Šumavu.

Poznámka: Kliknutím na ikonku Vám bude zobrazena trasa.

 • Nádraží a parkoviště Železná Ruda Nádraží a parkoviště Železná Ruda

  Výchozím bodem výletu je nádraží a přilehlé parkoviště - Železná ruda centrum.

  Jak k parkovišti? Klikněte si na kolonku PARKOVIŠTĚ, poté na bod v mapě a potvrďte tlačítkem OK. Pokud chcete najít trasu, jak se dostat na parkoviště, klikněte na ''Jak se tam dostanu''. Zvolíte svůj výchozí bod a načtou se vám varianty, jak se k parkovišti dostanete. 

  Otevřeno: Vstupné:
 • Zličín parkoviště Zličín parkoviště

  U parkoviště se nachází stanice metra linky B.

  Otevřeno: Vstupné:
 • Černý most Černý most

  Nachází se zde dvě hlídaná rozsáhlá parkoviště. Po zaparkování vozidla se vydejte směrem k nedaleké budově autobusového nádraží, kde se nachází stanice metra B Černý most. 

  Otevřeno: PO-NE 07:30 H – 00:30H Vstupné: 20Kč na den
 • Letňany Letňany

  U parkoviště se nachází stanice metra C Letňany.

  Otevřeno: Vstupné:
 • Chodov

  Stanice metra C se nachází přímo v obchodím centru Chodov. 

  Otevřeno: Vstupné:
 • Parkoviště u hradu Zvíkov Parkoviště u hradu Zvíkov

  Placené parkoviště nedaleko hradu Zvíkov, u kterého se nachází občerstvení.

  Otevřeno: Vstupné:
  Parkoviště u hradu Zvíkov Parkoviště u hradu Zvíkov

Přibližné vzdálenosti mezi turistickými centry:

1. den: Železná Ruda - Modrava 40 km.

Přesměrování na booking.com Přesměrování na booking.comPřesměrování na booking.com

2. den: Modrava - Sušice 40 km.

Přesměrování na booking.comPřesměrování na booking.comPřesměrování na booking.com

3. den: Sušice - Strakonice 40 km, Sušice - Písek 65 km. Pokračujeme z Písku. Ze Strakonic je cesta do Zvíkova o 25 km delší!

Přesměrování na booking.comPřesměrování na booking.com

4. den: Písek - Zvíkov 30 km, Zvíkov - parníkem do Orlíka nad Vltavou a na kole kemp Orlík Loužek-chaty Vlachová 20 km, Orlík nad Vltavou -  Kamýk n.Vlt. cca. 30 km, celkem na kole 60-70 km.

Přesměrování na booking.comPřesměrování na booking.comPřesměrování na booking.com

5. den: kemp Orlík Loužek chaty Vlachová, nebo Kamýk nad Vltavou - Živohošť, cca 30-40 km,

Přesměrování na booking.com

6. den: Živohošť - Praha-50 km.

Přesměrování na booking.com 

TOPlist
Neustále přidáváme trasy