Centrum Jindřichův Hradec
Jihočeská města, Česká Republika
Centrum Jindřichův Hradec
Od budovy nádraží se vydejte vpravo směrem k blízké křižovatce. Ještě před ní je restaurace se zahrádkou, kde se můžete před startem výletu posilnit. Křižovatkou projděte na druhou stranu a pokračujte Nádražní ulicí. Po ní dojdete až ke Klášteru s kostelem sv. Kateřiny z patnáctého století. Dnes má kostel převážně renesanční podobu, přilehlý klášter pak raně barokní. U kláštera zahněte vlevo do Klášterní ulice, po které dojdete až na Masarykovo náměstí.
Náměstím projděte rovně kolem kašny do Panské ulice. Tou dojdete až do samotného centra města na náměstí Míru s dominantním sousoším Nejsvětější trojice. Z náměstí se vydejte průchodem červeného domu zdobeném lvy ke kostelu s městskou věží.
Kostelní/městská věž je jednotně zpoplatněna od věku čtyř let vstupným 20Kč. Naskytnou se vám z ní krásné pohledy na město, jindřichohradecký hrad a zámek. Kostel samotný je přístupný pouze během bohoslužeb. Od vstupu do věže pak pokračujte podél kostela. Překročíte patnáctý poledník. Projdete kolem muzea fotografie. Na křižovatce za muzeem zahněte vpravo na Balbínovo náměstí. Zde můžete navštívit muzeum Jindřichohradecka. Nedaleko se nachází také městská brána. Z Balbínova náměstí se dejte na jih, tzn před vstupem do muzea vlevo. Dobrovského ulicí kolem penzionu.
|
Po pár set metrech se před hradem Dobrylovského ulice rozšiřuje na menší náměstíčko. V budově bývalého zámeckého pivovaru naleznete Dům Gobelínů. Zde můžete navštívit expozice tradičních řemesel nebo sledovat práci profesionálních restaurátorů a švadlen. O pár metrů dál se za můstkem přes stoku nachází hlavní vchod do jindřichohradeckého zámku.
Hrad a zámek Jindřichův Hradec je s rozlohou 3 ha třetím největším svého druhu v České republice, po Pražském hradě a Českém Krumlově, které s námi můžete také navštívit. Původně gotický hrad byl založen již ve 13. století před ním zde stávalo přemyslovské hradiště. Během let se pak hrad přeměnil v komfortní renesanční zámek. Pro návštěvníky nabízí tři prohlídkové trasy a návštěvu hradní věže.
Z hradu se pak vydejte zpět přes můstek, kterém jste přišli a pokračujte rovně Dobrovského ulicí zpět na náměstí Míru. Zde máte na vybranou. Buď se s námi vydat na přibližně hodinu trvající procházku po naučné stezce kolem břehu rybníka Vajgar, nebo si výlet zkrátit a pokračovat náměstím rovně Svatojánskou ulicí ke kostelu svatého Jana Křtitele a zde se opět k naší trase připojit. Předem bychom vás chtěli upozornit že naučná stezka vede po nezpevněné pěšině a je potřeba adekvátní obuv a nejlépe i dlouhé kalhoty. V případě dešťů také hrozí, že stezka bude značně bahnitá. Pokud se na ní ovšem vydáte odmění vás krásnou přírodou břehů rybníka.
Pokud se s námi vydáte na naučnou stezku zahněte z náměstí Míru vpravo do Rybniční ulice. Na křižovatce se dejte vpravo a pokračujte přes most rozdělující Malý a Velký Vajgar. Na rozcestí za mostem se dejte mírně vlevo Vídeňskou ulicí. Na kruhovém objezdu u nemocnice se dejte opět vlevo Jáchymovou ulicí kolem domu mládeže a střední školy. Na následující křižovatce se opět držte vlevo Jáchymovou ulicí.
Po chvíli dorazíte k autobusové zastávce Jáchymova a "zubatým" garážím. Hned za zastávkou zahněte vpravo na pěšinu do lesíka. Projděte rovně dětským hřištěm až před sráz k břehu rybníka a zahněte vpravo. Na dalším rozcestí se dejte vlevo a vyjděte z lesíka na louku. Zde vás čeká informační cedule naučné stezky. Pokračujte pěšinou rovně až k další informační tabuli. Z ní se nachází rozcestí. Zahněte vlevo do dalšího lesíka na břehu. Projděte lesík a pokračujte rovně úzkou loukou podél břehu s dětským hřištěm až ke schodům.
Zde se kvalita stezky ještě zhoršuje. Jděte po louce kolem schodů vlevo. Pěšina se zde na moment naprosto vytrácí, ale nebojte se a držte se podél břehu. Na konci louky se nachází po levé straně schůdky, kterými sejdete až ke břehu. Pokračujte po stezce na již poslední rozcestí. Dejte se opět vlevo a po několika metrech přes malý dřevěný můstek. Pěšina se začne stáčet na sever. Pak již jen rovně dojdete ke schodům vedoucím na most přes Hamerský potok, ze kterých se dejte vlevo, směrem na sever.
Přes most pokračujte rovně podél silnice. Na křižovatce zahněte vlevo do Denisovo ulice. Po pár metrech se napojíte na červené turistické značení, které vás dovede podél břehu, plovárny a nábřežím Ladislava Stehy až ke kostelu sv. Jana Křtitele. Přejděte křižovatku k památníku letců a odpojte se od červeného turistického značení. Po schodech za památníkem vyjděte do Štítného ulice za kostelem.
Zde se připojíte na trasu pokud jste se s námi na naučnou stezku nevydali. Štítného ulicí se vydejte směrem od kostela zpět do centra. Na křižovatce zahněte doleva a Panskou ulicí se vraťte zpět na Masarykovo náměstí. Zde se dejte vpravo Růžovou ulicí a po několika metrech si pohlídejte nenápadný dům centra sv. Florían s AQUA SHOW. Je to krása! Zpívající fontána se spouští každou celou hodinu a je jednou z pouze dvou v Evropě. Rozhodně si tuto podívanou nenechte ujít. Případné čekání si můžete zkrátit v restauraci přímo u fontány.
Toto byla poslední zastávka na naší trase. Od fontány se vraťte zpět na Masarykovo náměstí a druhou ulicí vpravo zahněte do Klášterní ulice, kterou jste již šli. U kostela zahněte vpravo. Nádražní ulicí dojdete až zpět k nádraží kde naše trasa končí.
Nasednete-li v Jindřichově Hradci na úzkokolejku směrem Novou Bystřici, můžete bez potíží absolvovat tento cyklo výlet Nová Bystřice, bunkry z II. světové války, hrad Landštejn
|
-
Vlakové a autobusové nádraží
-
Muzeum a úzkokolejka
-
Občerstvení a čerpací stanice
-
Klášter s kostelem sv. Kateřiny
-
Masarykovo náměstí
-
Náměstí Míru
-
Kostel Nanebevzetí Panny Marie s věží
-
Národní muzeum fotografie
-
Muzeum Jindřichohradecka
-
Dům Gobelínů
-
Hrad Jindřichův Hradec
-
Malý a velký Vajgar
-
Jindrova naučná stezka
-
Městská plovárna
-
Památník letců a parkoviště
-
Kostel svatého Jana Křtitele
-
sv. Florián s fontánou