Borovany, Trocnov, náměstí ČB

Typ: Cyklo trasa Vzdálenost: 31.2 km Obtížnost: Snadná Převýšení: 171 m Hodnocení: 80/5

České Budějovice a okolí, Česká Republika

Borovany, Trocnov, náměstí ČB

Doprava vlakem
Odkud: Datum:
Kam: Borovany Čas:

 

Od vlakového nádraží v Borovanech se vydáte doprava směrem k hlavní silnici. Na hlavní komunikaci odbočíte vpravo, podjedete viadukt a za ním odbočíte z hlavní silnice doleva. Po vystoupání mírného kopce se po chvilce dostanete k bunkru z druhé světové války. Po zhlédnutí bunkru se vraťte k viaduktu, který projedete zpět a pokračujte rovně stoupáním po hlavní silnici. Na konci stoupání uvidíte na levé straně klášter. Doporučujeme uzamknout si v kolo stavu kola a prohlédnout klášter i jeho nádvoří. Po prohlídce kláštera se dáte doleva na odbočku z náměstí. Zde pojedete podél zámecké zahrady, kterou také doporučujeme navštívit. Ze zámecké zahrady pokračujte podél zídky směrem dolů až dojedete k fotbalovému areálu. Zde odbočíte vlevo (vpravo se nachází letní plovárna) a na následné křižovatce s hlavní silnici doprava směrem na Trocnov po značené cyklotrase č. 1122.

 

 

Po silnici III. Třídy pokračujte rovně až k odbočce na Trocnov vzdálené zhruba 1,8km. Zde odbočíte doprava a pokračujte 800m k odbočce doleva k rodišti Jana Žižky. Poté dojedete k muzeu Jana Žižky, které můžete navštívit v sezoně od 1. května do 30. září, úterý – neděle v čase 9-17hod. Po prohlídce pokračujete doprava za muzeum a dojedete k rozcestníku ''Trocnov – RODIŠTĚ''. Na tomto rozcestí pojedete kousek doprava, kde se vám po levé straně vyskytne krásný výhled na Sochu Jana Žižky. Pak se vraťte na rozcestí a vydejte se mírným stoupáním po trase č. 1122 doprava. Po necelých 300m dojedete k rozcestí. Zde se dáte doprava a dojedete se podívat na sochu Jana Žižky zblízka. Jestliže budete pokračovat pěšinou kolem sochy, narazíte na místo, kde se podlé pověsti Jan Žižka narodil. Poté se vrátíte zpět na rozcestí a vydáte se po cyklotrase č. 1122 směrem do lesa.

 

Pojedete lesem po horší cestě s nebezpečnými úseky. Po vyjetí z lesa dojedete na rozcestí k hlavní silnici, kde se vydáte doleva po silnici II. Třídy. Zde se napojíte na cyklotrasu značenou č. 1121. Po krátkém sjezdu v esíčku na vás čeká kilometr dlouhé stoupání do Strážkovic. Ve Strážkovicích odbočíte doprava na silnici I. Třídy a zhruba po 500m, odbočíte z této silnice doleva. Stále se držte cyklotrasy č. 1121.

Následný kilometr a půl do Lomce pojedete po kvalitní silnici III. Třídy. Zde se vám naskytnou výhledy do krajiny, na vesničky v okolí, ale i na jadernou elektrárnu Temelín. Lomec projedete rovně a stále se držíte č. 1121. Dorazíte do Střížova, kde odbočíte doprava na rozcestí ve tvaru T. Pak si užijete sjezdu, protože před vesničkou Borovnice vás čeká krátké ale nepříjemné stoupání.

Borovnicí projedete po hlavní silnici a dojedete do vesničky Heřmaň. Tam se na prvním rozcestí ve tvaru Y dáte zkratkou doleva (nebudete se tedy řídit značením cyklotrasy, které vás vede doprava). Na dalším rozcestí po 300m odbočíte doleva a napojíte se znovu na cyklotrasu č. 1121. Za obecním úřadem odbočte doleva k památníku padlých občanů Heřmani v I. Světové válce. Po prohlídce památníku se vraťte na hlavní silnici a odbočte doleva. Po této silnici jeďte rovně až do obce Plav.

Pokud se chcete podívat na místní kouzelnou vyhlídku nad řekou Malší odbočte před dětským hřištěm doleva a následně znovu vlevo směrem k listnatému lesu. Po odpočinku na vyhlídce se vraťte stejnou cestou zpět na rozcestí u dětského hřiště a pokračujte dolů do Plava. Na rozcestí s kapličkou odbočte doprava. Zde se napojíte na cyklotrasu č. 1018. (Restaurace na Ostrově se nachází u kapličky rovně.) 

Po 1300m sjedete z asfaltové komunikace na polní pěšinu, která vás dovede až do Vidova. Vidov projedete podle dobře značené cyklotrasy č. 1018. Za Vidovem se dostanete k řece Malši. Po jejím břehu dojedete k mostu. Ten přejeďte a v Roudném na návsi pokračujte po hlavní silnici vpravo. Za křižovatkou zahněte doprava do Jakubovy ulice. Projedete mezi vilkami, za nimi se napojíte na hlavní komunikaci a odbočíte vpravo. Mírným sjezdem se dostanete až do Českých Budějovic, kde vás stezka před bytovými domy navede doprava zpět k řece. Po chvilce přejeďte přes lávku na druhý břeh řeky a odbočte vlevo. Držte se podél řeky, kde minete čtyři mosty. Až u šestého mostu ''Železný most'' u cukrárny, se vydejte doprava a ulicí Biskupská se dostanete na náměstí Přemysla Otakara II. 

 

Link na vlakové spojení

 

 • Bunkr z II. Světové války

 • Zámek (augustiniánský klášter) v Borovanech

 • Zámecká zahrada

 • Přírodní koupaliště Lazna

 • Výhled na pomník Jana Žižky

 • Žižkovo rodiště

 • Vyhlídka na okolí

 • Památník padlým občanům Heřmaňským v I. světové válce

 • Vyhlídka na Malši

 • Hostinec Na Ostrově

 • Malý jez s dětským hřištěm

 • Náměstí Přemysla Otakara II.

TOPlist
Neustále přidáváme trasy