Borová Lada, Bučina, Prameny Vltavy a Chalupská Slať

Typ: Cyklo trasa Vzdálenost: 28.2 km Obtížnost: Těžká Převýšení: 399 m Hodnocení: 100/5

Výlety Šumava, Česká Republika

Borová Lada, Bučina, Prameny Vltavy a Chalupská Slať

Nejdříve se vydejte z parkoviště doleva a za Teplou Vltavou odbočte doleva na lávku. Dojdete k nedalekým sovím volierám.

 
 
 

Poté se na parkoviště vraťte a pokračujte okolo pošty. V následné zatáčce jeďte rovně mezi bytovkami směr Knížecí Pláně. Kousek za vsí pokračujte opět rovně až k bývalé rotě pohraniční stráže. V lese přijedete na dvě rozcestí, na kterých pokračujte po asfaltce rovně. Za druhým rozcestím vás čeká 1,5km mírný sjezd. Na jeho konci jsou už vidět Knížecí Pláně. Z Knížecích Plání se vydejte doprava po polní cestě na Knížecí Pláně rozcestí. Odtud se můžete dát doleva a podívat se na hřbitov, který i s kostelem zanikl s odsunem německého obyvatelstva po 2. světové válce.

Z rozcestí Knížecí Pláně se vydáte na nedaleký Furík, kde pokračujte doprava na Bučinu. Po pár metrech najedete na asfaltku a začne nepříjemné stoupání, které vás na konci odmění nádhernou vyhlídkou na Alpy. Na vrcholu stoupání se dáte vlevo a dojedete k muzeu Železné opony a k restauraci, kde se můžete občerstvit. Nachází se zde i hotel Alpská Vyhlídka. Při dobré viditelnosti je možno vidět Alpy.

 

Poté se vraťte na Bučinu rozcestí a odbočte doleva na kamenitou cestu. Určitě se nelekněte prvního pohledu. Extrémní stoupání je pouze 150m dlouhé. Následuje krátký sjezd. Vystoupáte na rozcestí tvaru T, kde se dáte doleva a čeká vás poslední vydatné stoupání k rozcestí Pod Stráží. Na těchto prvních 11km nastoupáte necelých 350 výškových metrů. Odtud se už jen vezete.

Z rozcestí Pod Stráží sjeďte k pramenům Vltavy. Na tomto úseku si dejte pozor na odvodňovací dřevěné kanálky přes cestu, které jsou po 50 metrech. Na křižovatce U pramene Vltavy se dejte doprava a napojte se na asfaltku. Po chvilce zhlédnete prameny Vltavy, které vyvěrají z rašelinišť pod Černou horou. Od pramenů Vltavy si můžete „zapálit doutník"  následný sjezd až do Borové Lady je opravdu pohodový.

V Kvildě přejedete Teplou Vltavu. Minete parkoviště, (Zde je možnost nástupu na okruh) za kterým odbočte vpravo a mírným sjezdem podél Teplé Vltavy sjedete po silnici k malému parkovišti u Svinné Lady a zde  odbočte doleva. U informačního střediska je možnost zamknout kola a po dřevěné lávce dojít na nedalekou Chalupskou slať.

Po prohlídce slatě se vraťte zpět na silnici odbočte doleva do nedaleké Borové Lady.

V případě, že nastoupíte na tento výlet na Kvildě, můžete si ušetřit jedno extrémní stoupání. Z parkoviště na Kvildě pod sjezdovkou přejdete přes řeku a pokračujete na Bučinu. Po prohlídce Alpské vyhlídky a muzea pohraniční stráže se kousek vrátíte na Bučina rozcestí, kde odbočíte doprava sjezdem na Furík. Tento kopec z druhé strany je velmi nepříjemný. Na rozcestí Knížecí Pláně odbočte doprava k bývalému kostelu, podle kterého byl postaven kostel na Kvidlě. Pak se na rozcestí Knížecí Pláně vraťte a odbočte doprava k restauraci. Za ní odbočte doleva, dojdete do lesa. Mírným stoupáním po pěkné asfaltce dojedete na křižovatku, kde pokračujte rovně. Na dalším rozcestí jeďte opět rovně a sjezdem dojedete do Borové Lady. U restaurace odbočte doleva, přejedete přes řeku, za kterou odbočíte doprava k Chalupské slati. Poté se na hlavní silnici vraťte a pokračujte směr Kvilda. Za chvilku můžete odbočit doleva k památníku převaděčům. Na Kvildu jedete zbytek trasy mírným stoupáním. Tento popis výletu je popsán v opačném směru než z Borové Lady.

 

 

 • Borová Lada parkoviště

 • Soví voliéry Borová Lada

 • Knížecí Pláně

 • Bývalý kostel

 • Bučina

 • Pramen Vltavy

 • Parkoviště na Kvildě pod sjezdovkou

 • Památník převaděčům

 • Chalupská slať

Poznámka: Kliknutím na ikonku Vám bude zobrazena trasa.

 • Borová Lada parkoviště Borová Lada parkoviště

  Výchozí bod trasy.

  Otevřeno: Vstupné:
  Borová Lada parkoviště Borová Lada parkoviště
 • Parkoviště na Kvildě pod sjezdovkou Parkoviště na Kvildě pod sjezdovkou

  Parkoviště na trase.

  Otevřeno: Vstupné:
TOPlist
Neustále přidáváme trasy