Vybrali jsme zajímavé knihy o naší krásné Šumavě. Knihy vypráví příběhy šumavských převaděčů, místních obyvatel i o místech, které odvál čas. Přečtete si o Josefovi Hasilovi a Kiliánu Nowotném, kterým se přezdívá "Král Šumavy". Zejména příběh Kiliána Nowotného je velmi známý díky filmovému zpracování režiséra Karla Kachyni z roku 1959 Král Šumavy. V tomto filmu se podařilo příslušníkům SNB Kiliána dopadnout a zabít, ovšem toto tvrzení se nezakládá na pravdě (přečtěte si knihu Smrt Krále Šumavy). Film měl vynikající herecké obsazení, skvělou režii ovšem scénář byl poplatný době, ve které se natáčel. Bezejmenných převaděčů byly desítky možná stovky. Dále se dočtete o osudech obyvatel na pomezí českoněmeckého pohraničí a vysidlování obcí i osad. Zaniklé osady zanikly v důsledku dekretů prezidenta Beneše a vzniku vojenských prostorů. Málo se ví, že odsunutí Němci nebyli v Bavorsku vůbec pěkně přivítáni. Na sudetské Němce byla svalována vina, za rozpoutání druhé světové války v důsledku jejich snahy o připojení se k říši. Začátky neměli sudetští Němci vůbec lehké. To málo co si směli odnést jim život v začátku neulehčilo. To samo o sobě bylo jedním z hlavních důvodů převaděčské aktivity. Platili převaděčům za návrat na území Československa. Sudetští Němci si před odchodem za hranice ukryli cennosti ve skrýších, které poté vybírali. Přítrž těmto cestám udělal zbudovaný plot napájený elektrikou. Řekli byste, že proud do drátů zajišťovala po tajné dohodě s československou vládou rakouská strana?! Na drátech nedaleko Prášil skonal známý převaděč Alois Janotka. Příběh si přečtete v knize Šumava...hranici přecházejte po půlnoci na str.116.
David Jan Žák
Životopisný román o nepolapitelném převaděči, který se stal předobrazem Krále Šumavy. Román vychází z jeho vlastních vzpomínek, svědectví pamětníků i archivních dokumentů. Josef Hasil dožívá svůj život na předměstí americkího Chicaga. V roce 2001 obdržel od prezidenta Václava Havla Medaili Za hrdinství.
KOUPIT na KnihyDobrovsky.cz
Sichinger Martin
Kniha Smrt krále Šumavy ze současných Čech od Martina Sichingera nás přivádí ke starým příběhům šumavského pohraničí. Kdo byl ve skutečnosti slavný pašerák Kilián Nowotný, přezdívaný Král Šumavy? Na čem a kdy vydělal svůj první milion? A jak dokázal celé roky unikat přes česko-bavorskou hranici? Podle filmu natočeného v roce 1959 byl Kilián zabit. V této knize se dočtete, že to není pravda. Jak a kam se mu podařilo utéct?
KOUPIT na KnihyDobrovsky.cz
Vilém Hrach
Zdálo by se, že o osudech šumavských převaděčů přes hranici tvořenou železnou oponou i těch, kteří se sami pokusili o útěk, bylo již „všechno" napsáno. Tato knížka vás ale přesvědčí, že tomu tak není. Jednotlivé příběhy jsou navzájem provázány jak tematikou, tak i prolínáním osudů jejich protagonistů. A vylíčeny jsou nejen dramaticky, ale i mimořádně kultivovaným literárním jazykem, který k beletrizované literatuře faktu právem náleží, ale bývá poměrně vzácný. Nechybí hlubší souvislosti ani filosofická zamýšlení nad lidským osudem, dějinami. Každý beletrizovaný příběh je podložen a dokumentován fakty a doplněn faktografickým komentářem, někdy značně rozsáhlým. Má to svou logiku, neboť autorovi se podařilo získat a využít dosud neprobádané archivní materiály, které náhodou unikly skartaci. A díky nim uvádí údaje dosud neznámé a někdy i podstatně koriguje dosud vžité představy, mj. o působení „Krále Šumavy" Kiliana Nowotneho.
KOUPIT na KnihyDobrovsky.cz
Sichinger Martin
Píše se říjen 1946. Bolestné válečné dozvuky se mísí s radostnou přítomností, ale i s temnými tóny naznačujícími budoucnost. Nepřítel je najednou nejasný. A když už je rozeznán, jeho kroky jsou naprosto nevypočitatelné. Na jedné straně stojí Kilián Nowotny, slavný pašerák, Král Šumavy. Na druhé štábní kapitán Ladislav Kilián, velitel trofejního oddílu ministerstva vnitra.
KOUPIT na KnihyDobrovsky.cz
Kniha Zmizelá Šumava vypráví 21 příběhů o životě a místech, která na dnešních mapách Šumavy už nenaleznete. Do osudů obyvatel na pomezí českoněmecké hranice totiž nemilosrdně zasáhly „velké" dějiny 20. století, nejprve obě světové války, poté odsun německých obyvatel, neprodyšné uzavření hranice a vytvoření vojenského výcvikového prostoru Dobrá voda, kterému musely ustoupit nuceně vysídlené obce i osady.
KOUPIT na KnihyDobrovsky.cz
Vydáno: 07.05.2020